انواع محصولات فولاد و کاربرد های آن ها |آشنایی با محصولات فولاد | SamenFerforge

فولاد یکی از مواردی است که کاربردها و استفاده‌های گوناگونی در صنایع مختلف دارد. فولاد از آهن بدست می‌آید، در واقع با ریختن آهن گداخته و مذاب به داخل کوره تبدیل و دمیدن هوای گرم و اکسیژن بر روی آن بدست می‌آید در این روش که یکی از ساده‌ترین روش‌های تولید فولاد است بخش زیادی از کربن موجود در آهن میسوزد و در نهایت آهن به فولاد تبدیل می‌شود.

کاربرد‌های فولاد

فولاد در بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک استفاده می‌شود از تولید اتومبیل تا ساخت خانه و کارخانه های بزرگ از این ماده استفاده می شود. این ماده در شکل های مختلفی وجود دارد همچنین در دسته بندی های متفاوتی نیز یافت می شود که از این دسته بندی ها می توان به فولاد کربن، فولاد آلیاژی و … اشاره کرد که امروزه از جایگاه خاصی بهره میبرند و استفاده از آن‌ها به شدت افزایش یافته است. از فولاد محصولات متفاوتی و برای کار‌های متفاوت تولید می‌شود از این محصولات در کار‌ها و مکان‌های مختلف استفاده می‌شود.

انواع محصولات تولید شده از فولاد

انواع محصولات تولید شده از فولاد

انواع محصولات تولید شده از فولاد

ورق روغنی

ورق‌های فولادی به 2 صورت کلی تولید می‌شوند نورد سرد یا به عبارتی ورق روغنی و نورد گرم یا ورق سیاه . نام گذاری ورق روغنی به دلیل وضعیت ظاهری آن که بی‌شباهت به ورق نیست انتخاب شده است در واقع ورق روغنی اصطلاح عامیانه ورق‌هایی است که با تکنولوژی نورد سرد تولید و روانه بازار می‌شوند. مراحل تولید این ورق‌ها به این صورت است که در کارخانجات فولاد ورق‌هایی با ضخامت بالا توسط نورد به ورق‌هایی با کیفیت اما نازک تبدیل می‌شوند این ورق‌ها به علت داشتن کیفیت بالا و ضاهری شفاف بیشتر در کاربرد‌هایی که ورق ضاهر جسم را تشکیل میدهد استفاده می‌شود. ورق‌های روغنی دارای دسته بندی‌های متفاوتی است که این دسته بندی‌ها بر اساس نوع آلیاژ بکار رفته و همچنین عملیات حرارتی که بر روی آن صورت گرفته انتخاب شده‌اند این دسته بندی‌ها عبارتند از : ورق های معمولی، ورق‌های نیمه کشش و ورق‌های فوق کشش

ورق سیاه

همانطور که گفته شد ورق‌های فولادی به دو صورت کلی تولید می‌شوند که یکی از آن‌ها در قسمت قبل توضیح داده شد. ورق‌های سیاه نیز نوع دیگری از ورق‌های تولید شده از فولاد است این ورق‌ها در 2 نوع ورق سياه صنعتي و ورق سياه معمولي و در استانداردهاي مختلف توليد مي‌شود. این نوع از ورق‌ها از نورد گرم تولید می‌شود که همین امر سبب شده که نسبت به ورق‌های روغنی از قیمت پایین‌تری برخوردار باشد. علت نام گذاری این نوع از ورقه‌ها با نام ورق‌های سیاه این است که به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا رنگ محصول مات می‌گردد و به همین دلیل از اصطلاح ورق سیاه برای نام گذاری استفاده گردیده است.از این نوع ورق‌ها بیشتر در پتروشیمی، سدسازی، تانکر سازی، صنعت ساختمان و صنایع ساخت و ساز سنگین فلزی استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه

نوعی دیگر از محصولات تولید شده از فولاد ورق گالوانیزه است این نوع ورق آهنی است که با روی پوشانده شده است از نکات قابل توجه این نوع از ورق‌ها این است که حتی اگر دچار شکستگی هم شوند بازهم از زنگ زدن محفوظ می‌مانند در واقع فلزهای گالوانیزه با طی کردن مراحلی که به آن گالوانیک کردن می‌گویند از خوردگی محافظت می‌شوند در طی این مراحل ورق اصلی توسط لایه ای از فلز محافظ که معمولا روی است گالوانیزه می شود. از نظر ضاهری نیز ورق گالوانیزه به سه نوع ورق گالوانیزه بدون گل، ورق گالوانیزه گل ریز و ورق گالوانیزه گل درشت تقسیم‌بندی می‌شود.

ورق رنگی

نوعی دیگر از محصولات فولاد را ورق‌های رنگی تشکیل می‌دهد این نوع از ورق‌ها همان ورق‌های گالوانیزه هستند که رنگ شده‌اند در واقع برای تولید این ورق‌ها، ورق‌های گالوانیزه را در کوره‌های خاص رنگ پاشی می‌کنند تا ورق‌های رنگی تولید شود.این نوع ورق‌ها در سقف شیروانی سينوسي، ذوزنقه، دامپا، طرح سفال و کانکس كه توسط ماشين آلات رولفرمينگ مورد استفاده است.

ورق آجدار

نوعی ورق گرم تولید شده از فولاد است که برای سطوحی که قرار است از سر خوردن افراد و یا اشیا جلوگیری کند استفاده می‌شود در سطح این نوع از ورق‌ها برجستگی‌های با اشکال مختلف قابل مشاهده است.

انواع محصولات تولید شده از فولاد

انواع محصولات تولید شده از فولاد

ورق های اسید شویی

ورق‌های اسید شویی شده نیز از ورق گرم تولید می‌شود که با طی کردن مراحلی اسید شویی شده و ناخالصی‌ها و زغال‌های سطح فلز گرفته می‌شود و پس از طی کردن این مراحل سطح آن مقداری براق می‌شود.

ورق‌های تین پلیت

این نوع از ورق‌های تولید شده از فولاد با ضخامت بین 0.16 تا 0.45 میلی متر تولید می‌شود. موارد استفاده از این ورق بیشتر در کنسرو سازی، قوطی‌های چایی، مواد غذایی و روغن‌های نباتی استفاده می‌شود.

تیر آهن

تیر آهن نیز نوعی از محصولات تولید شده توسط فولاد است. کارخانه‌های تولید کننده برای تولید آهن از سه استاندارد کلی پیروی می‌نمایند: استاندارد IPE . مشخصه اصلی این استاندارد این است که اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید، ضخامت بال‌های آن در ابتدا و انتها کاملاً یکنواخت می‌باشد این نوع استاندارد مخصوص ایران و اروپا می‌باشد. استاندارد دیگر INP است در این استاندارد ضخامت بال تیر آهن با فاصله گرفتن از آن کاهش می‌یابد که این استاندارد کارخانجات روسیه و چین می‌باشد . استاندارد آخری که تیرآهن دارد استاندارد IPB است شکل تیر آهن در این استاندارد H شکل است و ضخامت آن نسبت به 2 استاندارد دیگر بیشتر است.

میلگرد

در ساختمان سازی برای جبران مقاومت کششی پایین از نوعی فولاد با نام میلگرد یا آرماتور استفاده می‌شود. این فولاد مانند سیم بوده و به منظور گفته شده در سازه‌های بتن آرمه بکار گرفته می‌شود.

رابیتس

با کشش عرضی و پرس ورق‌های گالوانیزه رابیتس تولید می‌شود این محصول ورق مشبکی از جنس گالوانیزه می‌باشد که در صنعت ساختمان برای پیوستگی سطوح دیوار و ایجاد مکانی مناسب برای نصب تاسیسات برق و روشنایی کاربرد دارد.

نبشی و ناودانی

یکی از پروفیل‌های مهم در صنعت ساختمان نبشی و ناودانی است نبشی و ناودانی از جمله قطعات فلزی هستند که به صورت منفرد و همچنین ترکیبی کاربرد دارد. وظیفه اصلی این دو قطعه متصل کردن پل‌ها به ستون‌ها و همچنین صفحات به ستون‌ها است از طرفی از این قطعات برای ساخت خرپا نیز استفاده می‌شود.

طناب فولادی

wire rope یا طناب فولادی نوعی طناب است که از پیچ خوردن چند رشته سیم فلزی به یک دیگر و بصورت مارپیچ درست می‌شود. این طناب از الیاف فولاد درست شده است. تعدادی از این طناب‌ها بطور مارپیچ به همراه یکدیگر به دور یک مغزی تابیده شده و تشکیل طناب قطور تری را می‌دهند.

جمع بندی

فولاد در موارد بسیاری کاربرد داشته و یکی از اجزا اصلی تشکیل دهنده بسیاری از مواد است. این ماده که از آهن و در دمای بالا بدست می‌آید در قسمت‌های مختلفی از کارخانه‌ها و صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارد و به عنصر مهمی برای زندگی ما تبدیل شده است کارخانه های فولاد با استفاده از این ماده همه روزه محصولات متنوع و جدیدی با کاربرد‌های جدید به بازار عرضه می‌کنند که موجب افزایش راحتی و در بعضی دیگر از مواقع موجب افزایش امنیت محل زندگی ما می‌شوند.