آشنایی با انواع روش های بازیافت آهن

بازیافت آهن

بازیافت آهن با توجه به افزایش تقاضا و کاربرد‌های روز افزون رونق خوبی گرفته است و امروز بیش از همیشه به نیاز داریم تا به فکر محیط زیست باشیم.

خبر خوب درباره آهن این است که این عنصر را می توان تا بینهایت بار بازیافت کرد بدون این که نگران از دست رفتن ویژگی‌ها و خصوصیاتش باشید.

در مقاله امروز ثامن فرفورژه می‌خواهیم در رابطه با بازیافت ضایعات آهن صحبت کنیم و انواع روش‌های نوین در این عرصه را به شما معرفی کنیم.

ضایعات آهن

ضایعات آهن اجزای دور افتاده و از کار افتاده‌ای هستند که از آهن درست شده باشند. این قطعات با توجه به سطوح اکسید شده و زنگ زده دیگر قابل استفاده نیستند پس برای بازیافت جمع آوری می‌شوند.

در مقاله به طور کامل در رابطه با ضایعات فلزی صحبت کرده‌ایم:

ضایعات آهنی چیست؟

 دلایل بازیافت آهن

دلایل زیادی برای بازیافت و استفاده دوباره از آهن وجود دارد که می‌توان حیاطی‌ترین آن تجات محیط زیست دانست.

 1. حفظ منابع طبیعی

استفاده و به کارگیری از آهن نه تنها پایانی نخواهد داشت بلکه روز به روز افزایش هم پیدا خواهد کرد. همانطور که اشاره کردیم در بازیافت آهن نه تنها محدودیتی وجود ندارد بلکه هیچ کدام از ویژگی‌های آن از بین نخواهد رفت، پس استفاده از بازیافتی‌های این عنصر کمک بزرگی به حفظ منابع طبیعی خواهد بود.

مسئله دیگری که در حفظ محیط زیست تاثیر مثبتی خواهد داشت میزان گازهای سمی است که در حین بازیافت(ذوب آهن‌های بازیافتی ) آزاد می شود که درصد بسیار پایین‌تری در مقایسه با گاز آزاد شده هنگام ذوب آهن خام دارد.

 1. هزینه پایین

واضح است که تهیه و خریداری بازیافتی‌های آهن هزینه کم‌تری نسبت به استخراج آن خواهد داشت. این هزینه کم‌تر در نهایت باعث کاهش هزینه تولید و پایین آمدن قیمت نهایی محصول خواهد شد.

 1. تولید فولاد

فولاد خام به خودی خود مقاومت یا ویژگی‌های خاصی ندارد به همین علت در ساخت آن حدود 40% از بازیافتی‌های آهن استفاده می‌شوند که با دخیل دادن عناصر خود ویژگی‌های فولاد خام را بهبود می‌بخشند. نتیجه کار می‌شود فولادی که در مقابل فشار، ساییدگی و زنگ زدگی مقاوم است.

مراحل بازیافت ضایعات آهن

با توجه به انواع فلزات و تنوع بالای آن‌ها، بازیافت نیز در مورد هر کدام از آن‌ها متفاوت خواهد بود اما می‌توان به صورت کلی مراحل بازیافت را اینطور بیان کرد:

جمع آوری ضایعات آهن

 • جمع آوری ضایعات

در این مرحله تمامی ضایعات جمع شده از نقاط مختلف در یک جا گردآوری خواهد شد.

 • دسته‌بندی انواع ضایعات

در این مرحله برای جدا‎سازی قطعات مختلف از یکدیگر از مگنت‌های صنعتی(آهنربا‌های غول پیکر) برای جمع کردن آهن از مواد غیر آهنی استفاده می‌شود. این مرحله به صورت دستی نیز صورت می‌گیرد.

با آهن، ویژگی ها و کاربردهای آن آشنا شوید: 

آهن چیست >

 • خرد سازی

از آنجایی که موارد بازیافتی ممکن است هر کدام اندازه خاص خود را داشته باشند، باید در این مرحله تمامی قطعات را از دستگاه‌های عظیم خرد کن عبور داد تا تمامی قطعات به صورت یکدست و مناسب برای مرحله بعد تولید و آماده کار شوند.

 • ذوب

در این مرحله قطعات ریز‌شده درون کوره‌های ذوب ریخته می‌شوند. کوره‌ها با توجه به جنس ضایعات می‌توانند متفاوت باشند. با توجه به مرحله قبل، قطعات ریز‌شده برای ذوب شدن انرژی کم‌تری را مصرف خواهند کرد.

 • خالص سازی محصول

در این مرحله از آن جایی که هنوز احتمال وجود ناخالصی در محصول وجود دارد باید به برطرف کردن این موارد پرداخت.

 • سرد شدن

مرحله بعدی ریختن مواد مذاب خالص شده در قالب‌های مخصوص است و انتظار برای سرد شدن شمش‌های آهن‌های بازیافتی.

 • انتقال

کارخانه‌های متعددی از این شمش‌ها در تولیدات خود استفاده می‌کنند، شمش ها نیز با توجه به تقاضا به کارخانه‌های مختلفی فرستاده می‌شوند.

تجهیزات مدرن در بازیافت فلزات

بازیافت فلزات کار سختی و طاقت فرسایی بود که اکنون با وجود معرفی انواع پرس‌ها به این عرصه بسیار راحت‌تر شده است. جالب است بدانید که بازیافت آهن در چند سال اخیر توانسته به یکی از درآمدزاترین صنایع تبدیل شود. پس بیاید چند مورد از پرس‌های مدرن و کاربردی در امر بازیافت را مورد بررسی قرار دهیم.

 1. خردکن‌ها (Shredders)

دستگاه‎های خرد‌کن همانطور که از نامشان پیداست قادرند موارد بازیافتی را خرد کنند و همینطور توانایی بالایی در جداسازی ناخالصی‌ها دارند که روند بازیافت را بسیار بهینه‌تر خواهد کرد.

 1. Briquetting Press

این دستگاه قادر است قطعات بازیافتی را طوری برهم دیگر فشار بدهد که شمش‌های بازیافتی را تولید کند تا مرحله ذوب بتواند بسیار راحت تر اجرا شود.

Car Bailer

 1. Car Bailer

قطعات خودرو‌ها بخش عمده‌ای از بازیافت آهن را به خود اختصاص می‌دهند که با استفاده از این نوع پرس راحت‌تر از همیشنه می‌توان این قطعات را به اندازه‌های مناسب در آورد.

 1. Bailing Press

از این نوع پرس در بازیافت مواردی با ضخامت کم استفاده می‌شود. این دستگاه پرس قادر است موارد بازیافتی را به صورت مکعب فشرده شده پس بدهد. از مواردی که به این دستگاه پرس خورانده می‌شوند می‎توان به قوطی های کنسرو اشاره کرد.

نتیجه گیری

در شرکت هشتمین نور (ثامن فرفورژه) نیز سعی شده تا در راستای حفظ منابع طبیعی و پاک نگاه داشتن محیط زیست مرحله بازیافت ضایعات به واحدهای کارخانه اضافه شود. استفاده از قطعات بازیافتی که در حین تولید به وجود می‌آیند تاثیر بسیار خوبی در بالا‌بردن کیفیت و مقاومت محصولات ثامن دارند.

مقالات پربازدید این هفته :

بررسی مزایا و معایب دستگاه برش لیزری

راهنمای داشتن خانه ای با دکوراسیون فرانسوی

خرید فرفورژه

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوکلینکدینتوییتراینستاگرامکانال تلگرام ثامن فرفورژه