بتن آرمه از پر کاربرد ترین موارد در صنعت ساختمان

بتن آرمه

بتن آرمه یکی از اصلی‌ترین موارد در صنعت ساختمان سازی به شمار می‌آید که با نام بتن مسلح نیز شناخته می‌شود.

در این مقاله از ثامن فرفورژه با ما همراه باشید تا ذرات تشکیل دهنده این ماده و کاربردی ترین مصارف آن را با شما در میان بگذاریم.

بتن چیست؟

اولین موضوعی را که باید با یکدیگر بررسی کنیم این است که سیمان و بتن به عنوان دو ماده کاملا متفاوت از هم شاخته شده‌اند و با یکدیگر فرق دارند.

سیمان تنها یکی از اجزای تشکیل دهنده بتن به حساب می‌آید. بتن به طور کلی از ترکیب سه ماده تشکیل می‌شود.

 • سیمان
 • سنگ ریزه‌ها و ماسه‌ها
 • آب

سیمان در این ترکیب به صورت پودر مورد استفاده قرار می گیرد که با ترکیب با آب قادر است تمامی ذرات سنگ ریزه‌ها را به یکدیگر متصل کند و بتن یا همان ساختار خاکستری آشنا را تشکیل دهد.

کیفیت بتن کاملا به نوع سنگ ریزه‌ها و جنس سیمان به کار رفته در آن بستگی دارد و البته درصدی که ذرات با یکدیگر مختلط شده‌اند.

بتن چیست؟

توجه داشته باشید که هر چقدر میزان آب به کار گرفته شده در این ساختار کمتر باشد، ترکیب به دست آمده میتواند سخت‌تر و مقاوم‌تر باشد هر چند که میزان آب باید آنقدر هم کافی باشد تا در نهایت مخلوط را بتوان به راحتی بر روی سطوح و قالب‌ها ریخت و حرکت داد.

علاوه بر همه این صحبت‌ها موضوعی که باید از آن اطلاع داشته باشید مقاومت این ساختار است.

چقدر از رنگ‌های کوره‌ای و اثر بخشی آن‌ها بر عمر فلزات خبر دارید؟

رنگ کوره ای

خوصیات بتن آرمه

بتن به طور کلی از مقاومت بالایی برخوردار است این در حالی است که نمیتواند در رویارویی با فشار وارد شده مقابله کند در حدی که بتن در برخورد با انواع باد‌ها و زمین لرزه‌ها به لرزش در می‌آید.

می توان بتن آرمه را همان بتن دانست که قبل از سخت شدن درون آن تعدادی میلگرد فولادی قرار داده شده است.

وجود میلگرد‌ها باعث می‌شود تا بتن بتواند در مقابل انواع فشارها از خود مقاومت خوبی نشان دهد زیرا لرزش‌ها توسط فولاد کار گذاشته شده جذب می‌شود.

همچنین نقطه گسیختگی بتن آرمه نیز به همین دلیل بسیار بالاتر از حد عادی خواهد بود.

همانطور که اشاره کردیم بتن آرمه از ترکیب بتن خام و میلگرد‌های فولادی به وجود آمده است و در واقع برای درک خصوصیات این ترکیب ناچار هستیم تا خصوصیات هر کدام از اجزای آن را در نظر بگیریم.

 1. مقاومت در برابر آتش

گرمای حاصل از آتش سوزی تاثیر به خصوصی بر روی بتن نخواهد داشت اما نمی توان همین توقع را از فولاد نیز داشت چرا که ذوب شدن در دمای بالا از خصلت‌های این ماده به حساب می آید و اتفاقی که رخ می‌دهد افت مقاومت و سختی میلگرد ها در رویارویی با آتش سوزی خواهد بود.

 1. دوام بالا

طبیعی است که فولاد به مرور زمان قابلیت‌ها و ویژگی‌های خود را از دست بدهد و ذچار زنگ زدگی شود اما بتن در این زمینه مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهد. هر چند بتن نیز در طول زمان در تماس با سردی و گرمی هوا مقاومت خود را از دست می‌دهد و دوامش کاهش می یابد.

 1. نقطه گسیختگی بالا

فولاد در برابر فشار از خود مقاومت بهتری نشان می‌دهد که بسیار بالاتر از بتن است تا جایی که نقطه گسیختگی و یا همان نقطه شکست بسیار بیشتر از میزانی است که بتن به تنهایی بتواند تحمل کند.

در کنار هم قرار گرفتن این دو مورد باعث شده تا بتن آرمه بتواند جمعا از مقاومت مناسبی در برابر گسیختگی برخوردار باشد.

 1. مقاومت کششی پایین

بتن درست در مقایسه با فولاد از مقاومت کششی بسیار پایینی برخوردار است. در هر حال استفاده از هر دو ماده در کنارهم باعث شده تا بتن آرمه از مقاومت کششی مناسبی برخوردار شود و کاربردی‌تر بشود.

کاربرد های بتن مسلح

کاربرد‌های بتن مسلح

با توجه به مقاومت و قدرتی که این ساختار از خود نشان می‌دهد و البته وفور مواد اولیه، مصارف متعددی از این ماده استفاده می‌کنند.

در این قسمت سعی داریم شما را با چند مورد از کاربردی‌ترین آن‌ها آشنا کنیم.

با نقش پروفیل‌های سنگین در ساختمان سازی آشنا شوید:

پروفیل های سنگین >

 • ساخت و ساز

از بتن آرمه به صورت متعدد در ساخت ستون‌ها و کف سازه‌ها استفاده می‌شود مخصوصا در محوطه‌هایی که وسعت بزرگی دارند مثل انواع سالن‌ها و تالار‌ها.

این نوع از بتن می‌تواند در ساخت هر نوع سازه‌ای در هر ارتفاعی کاربرد داشته باشد و فرقی نمی‌کند که سازه مسکونی یا اداری خواهد بود.

 • پل‌ها

جدیدا ثابت شده است پل‌هایی که از بتن آرمه تولید شده‌اند در مقایسه با پل‌های تمام فولادی مقاومت بهتری از خود نشان ‌میدهند و در آینده نیز سعی می‌شود که بیشتر از این تکنولوژی استفاده شود.

به کار بردن روش‌های مدرن در مقاوم سازی بتن آرمه در مقابل تغییرات آب و هوایی و زنگ زدن فولاد درون این مواد کاربرد را بهینه‌تر از قبل کرده است.

 • جاده ها

شاید برایتان جالب باشد ولی خیلی از بزرگ راه‌هایی که با ماشین از آن می‌گذرید از بتن آرمه در ساخت سطح آن استفاده شده است.

استفاده از این گزینه باعث می‌شود تا فشار وارده از عبور اتومبیل‌ها بر سطح آسفالت در بزرگ راه های پر رفت آمد بسیار کاهش یابد.

از این گزینه در ساخت باند در فرودگاه‌ها نیز استفاده می شود.

 • سازه‌های شناور

شاید بتن آرمه از اولین گزینه‌های انتخابی در ساخت سازه‌های شناور به حساب نیاید اما با این حال سازه‌های شناوری که از این مورد در ساختارشان به کار برده شده با موفقیت بر روی آب شناور مانده اند.

نتیجه گیری

با وجود این که فرایند ساختمان سازی با معرفی بتن آرمه بسیار جلو افتاده و پیشرفت کرده است اما نمی‌توان توقع زیادی از آن داشت و کم‌کم باید استفاده از آن را فراموش کنیم و به دنبال جایگزینی برای آن بود.

بتن آرمه با وجود تمام مراقبت‌هایی که صورت می‌گیرد در نهایت به دلیل زنگ زدن فولاد به کار برده شده از بین خواهد رفت و هزینه‌های هنگفتی برای بهبود و نوسازی سازه باید پرداخت.

تولید سیمان به کار رفته در بتن آرمه به تنهایی باعث افزایش 5 درصدی گرمایش در سطح زمین شده است و این میزان با استفاده روز افزون این ماده همچنان بیشتر خواهد شد.

تولید سیمان به تنهایی سومین دلیل اثرگذار در گرم شدن کره زمین به حساب می‌آید.

مقالات پربازدید این هفته :

باید ها و نباید های خرید دستگاه برش لیزری

راهنمای داشتن خانه ای با دکوراسیون فرانسوی

آینده فولاد و 3 راه تضمین کننده آینده ای امن تر برای زمین

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه