تاثیر اینترنت اشیا

تاثیر اینترنت اشیا بر تغییرات و پیشرفت‌های شهرهای جهان | Samenferforge

تاثیر اینترنت اشیا و تغییراتی که به سبب آن ایجاد می‌شود برکسی پوشیده نیست. ساختمان‌ها مؤلفه‌های کلیدی در بافت شهرهای مدرن محسوب می‌شوند. آنها مسکن، امنیت و فضایی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. با این حال، سازمان محیط زیست ایالت متحده آمریکا خاطرنشان كرد كه صنعت ساخت و ساز 40٪ از مصرف جهانی انرژی و 30٪ تولید گازهای گلخانه‌ای مربوط به انرژی را در بر می‌گیرد و یکی از عوامل اصلی تولید این گاز‌ها به شمار میرود.

این دلایل باعث افزایش فشار بر این صنعت شده است. اما از طرفی با رشد روز افزون تکنولوژی و موج دیجیتال شدن شرکت‌های ساختمان سازی، استفاده از فناوری اینترنت اشیا (IOT) افزایش یافته است. که این امر سبب بهینه‌تر شدن این صنعت و کاهش فشار‌ها می شود. در این مقاله از سایت ثامن به بررسی تاثیر اینترنت اشیا در صنعت ساخت و ساز می‌پردازیم با ما همراه باشید.

چگونه اینترنت اشیا (IOT) به پایداری بیشتر شهر‌ها کمک می‌کند؟

از فناروی اینترنت اشیا در ساخت سازه‌های سازگار با محیط زیست استفاده می‌شود. نوآوری‌هایی مانند معماری هوشمند و شبکه‌های هوشمند فرصت‌هایی را برای محدود کردن تأثیرات زیست محیطی و افزایش پایداری شهرها فراهم می‌کند.

از طرفی این فناوری به بهتر هماهنگ شدن وسایل و افزایش راحتی ساکنین منازل کمک میکند. همچنین در مواقعی که نیاز به کمک رسانی از طرف ارگان‌های دولتی نظیر پلیس، آتش نشانی و … احساس می‌شود استفاده از این تکنولوژی سریعتر از حالت عادی اثر می‌گذارد.

سیستم‌های روشنایی هوشمند

سیستم‌های روشنایی 15٪ از مصرف جهانی انرژی و بیش از 5٪ تولید گازهای گلخانه‌ای را تشکیل می‌دهد. ساختمان‌ها از نور زیادی استفاده می‌کنند و به طور قابل توجهی هزینه‌های عملیاتی و محیطی را افزایش می‌دهند. به نقل از گزارشی که سایت (Energy Digital) داده است؛ روشنایی هوشمند در ساخت ساختمان‌ها سبب استفاده بهینه از انرژی شده و مانع از هدر رفتن آن می‌شود.

علاوه بر این ، این فناوری منجر به کاهش هزینه‌ها برای مدیران ساختمان می‌شود و تا 95% میزان ذخیره مالی را افزایش می‌دهد. از طریق روشنایی هوشمند، اینترنت اشیا (IOT) به ساختمان‌ها اجازه می‌دهد سنسورهای نوری را مدیریت کرده و بر مصرف انرژی نظارت کنند. همچنین داده‌ها را برای تعیین مصرف بهینه انرژی در زمان‌های معینی از روز جمع آوری می‌کند.

نورپردازی هوشمند به ساختمان‌ها اجازه می‌دهد بسته به نوع استفاده، میزان درخشندگی (برای چراغهای LED) مناطق خاص و در زمان‌های خاص را کنترل کنند.با بیشتر شدن تعداد ساختمان‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند می‌توان منتظر این نتیجه بود که مصرف انرژی و تولید گاز کربن در مجموع کاهش بیابد.

 

سیستم های روشنایی هوشمند

مدل سازی اطلاعات ساختمان

از مدل‌های اطلاعات ساختمان (مدلهای BIM) برای هدایت ساخت و سازهای ساختمانی در زندگی واقعی استفاده می‌شود. این سنسورها می‌توانند اطلاعاتی در مورد نحوه واکنش ساختمان نسبت به گذر زمان و همچنین تغییر وضعیت آب و هوا ارسال کنند. آنها منبع خوبی برای تغییر در بهره‌وری انرژی و چگونگی سازگاری ساختار با ترافیک یا لرزه‌های زمین هستند. این مدل‌ها در ارائه تصویر لحظاتی از چگونگی بهبود ساختار در میان یک شهر در حال تحول و تغییر وضعیت آب و هوا ، کمک می‌کنند.

این مقاله را از دست ندهید»

تشابه ربات‌ها و انسان در چیست؟

نماهای هوشمند

فناوری IOT به همراه پیشرفت‌های اخیر در زمینه علم مواد، نماهای هوشمندی را برای ساختمان‌ها به وجود آورده است. نمای هوشمند به مانند یک پاکت نامه به دور ساختمان پیچیده شده است که به روش‌های مختلف با شرایط محیط سازگار است. این نمای هوشمند از محیط اطراف ساختمان برای كنترل محیط داخلی كمك می‌گیرد.

ساختمان شیشه‌ای “کریستال” که در نزدیکی پارک المپیک لندن قرار دارد، یک نمونه عالی از تاثیر اینترنت اشیا و به خصوص نماهای هوشمند به حساب می‌آید. چرا که در سرتاسر نمای این سازه از پنل‌های خورشیدی 3 لایه با کیفیت بالا استفاده شده است.

اینترنت اشیا (IOT) و ساختمان‌های پیش ساخته

ساخت و سازهای پیش ساخته و ماژولار در سال 2019 افزایش یافته است، زیرا تعداد بیشتری از پیمانکاران از شیوه ساخت خارج از محیط و سپس انتقال بخش‌ها به محل پروژه استفاده می‌کنند. برای پیمانکاران، این استراتژی موجب صرفه جویی در وقت و منابع می‌شود و منجر به کاهش ضایعات غیرضروری می‌شود. این امر به شهری با دوام تر منجر می‌شود كه برای ایجاد ساختمان‌های بیشتر زباله كمتری تولید می‌كند.

شرکت‌های ساختمانی ماژولار که از تاثیر اینترنت اشیا (IOT) خبر دارند، این تکنولوژی را در ساخت قطعات ساختمان ادغام می‌کنند روند خود را حتی بیشتر بهینه می‌کنند. داشتن قطعات هوشمند کارخانه به شما امکان می‌دهد تغییرات جزئی را در مناطق مختلف مشاهده کنید. گذشته از تجهیزات نظارتی، همچنین از طریق نظارت بر زنجیره تأمین، امکان بهینه سازی زنجیره تأمین را فراهم می‌آورد.

آسانسورهای هوشمند

روزنامه گاردین به این نکته اشاره می‌کند که آسانسورهای هوشمند چگونه عمل ساده سفر بین طبقه‌های بلند ساختمان را تغییر می‌دهند تا از نظر زمان و انرژی صرفه جویی شود. به جای آسانسور معمولی با دکمه‌هایی که به بالا یا پایین می‌روند، مسافران برای رفتن به طبقه مورد نظرخود تایپ می ‌کنند و به آسانسوری هدایت می‌شوند که با کمترین تعداد توقف به مقصد برسد.

آسانسورها همچنین قادر خواهند بود به صورت عمودی و همچنین به صورت افقی حرکت کنند. با توقف در طبقات کمتر، آسانسورهای هوشمند به دو صورت باعث تاثیر اینترنت هوشمند بر سازه می‌شوند : می‌توانند مردم بیشتری را جا‌به‌جا کنند و انرژی کمتری را مصرف کنند.

جاده های هوشمند

دولت‌ها در سال‌های اخیر با بکا‌گیری شرکت‌های توسعه دهنده اینترنت اشیا به سمت استفاده از این تکنولوژی در جاده‌ها رفته‌اند. این شرکت‌ها با بکارگیری سنسور‌هایی در جاده سبب کاهش میزان تصادفات می‌شوند. همچنین با استفاده از این تکنولوژی می‌توان با توجه به میزان ترافیک جاده‌ها سرعت مجاز را در ساعات مختلف روز تغییر داد. این امر به جلوگیری از ازدحام خیابان‌هایی که باعث می‌شوند ماشین‌ها بیشتر در جاد‌ه‌ها بمانند، بخصوص در ساعات شلوغی در اطراف شهرهای بزرگ کمک می‌کند. در واقع می‌توان گفت تاثیر اینترنت اشیا که توسط جاده‌های هوشمند به ساخت و سا‌رزها وارد می‌شود قابل چشم پوشی نیست.

 

جاده های هوشمند

 

جمع بندی مقاله آشنایی با اینترنت اشیا

در سال‌های اخیر اینترنت اشیا (IOT) به امری فراگیر تبدیل شده است. در واقع این تکنولوژی و تاثیرات آن در همه ابعاد زندگی باعث بوجود آمدن تغییراتی در زندگی ما شده است. در این مطلب از سایت هشتمین نور به بررسی این تکنولوژی و تاثیرات آن بر ساختمان سازی و حتی شهرسازی پرداختیم.

اگر سوالی راجع به این مطلب برای شما بوجود آمده و یا نکته در رابطه با موضوع این مقاله می‌دانید ما را در جریان بگذارید.

مقالات پربازدید این هفته :

بررسی مزایای هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

6 مورد از عوامل موثر بر قیمت میلگرد در سال 2019

چه نکاتی را در هنگام خرید دستگاه برش لیزری باید رعایت کنیم؟

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *