تاثیر دلار بر فولاد | نوسانات دلار در بازار آهن | SamenFerforge

تاثیر دلار بر فولاد از مباحثی است که درک آن نیازی به دانش و مطالعه عمیقی ندارد. اگر به سیر قیمت در چند سال اخیر توجه کرده باشید متوجه خواهید شد که تغییر در قیمت دلار به معنای تغییر در قیمت محصولات است.

اما دلیل این تبدیلات چیست؟ امروزه درک و پیش بینی آینده تغییرات وابسته به دلار حیاطی و اثرگذار است، مخصوصا اگر در خط محصولات آهنی باشید.

در این میان فولاد یکی از مواردی است که به شدت از پول رایج تاثیر می‌پذیرد. ما نیز در این مقاله از ثامن فرفورژه قصد داریم تا به بررسی این مباحث بپردازیم، و این موضوع را روشن کنیم.

نوسانات دلار

در بررسی این موضوع اجازه دهید این نکته را بررسی کنیم که چرا در مبادلات کالا از دلار به عنوان روشی برای قیمت گذاری و پرداخت استفاده می‌کنند؟

در میان تمامی پول‌های رایجی چون ین، یورو و … دلار خود را به عنوان یک واحد پولی استوار ثابت کرده است که در چند سال اخیر نیز متحمل تغییرات بزرگ و چشم گیری نشده است. این خود مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل بر انتخاب آن محسوب می‌شود.

از آن جایی که محصولات متنوعی در سراسر نقاط جهان تولید می‌شوند، نیاز بر این بود تا در نهایت یک سیستم واحد برای مبادلات بین المللی انتخاب میشد و دلار برای این جایگاه انتخاب گردید.

معایب

همان قدر که دلار بدون تغییر مانده است، واحد‌های پولی دیگر ارزش کمتری پیدا خواهند کرد. در این میان مردم کشور‌های دیگر برای تهیه محصولات باید از این واحد اقدام به خرید و فروش محصولات کنند. با یک بررسی ساده می‌توان به این نتیجه رسید که هر وقت دلار ارزشش نسبت به پول‌های رایج افت کرد، اقدام به خرید محصولات زیاد می‌شود زیرا توانایی خرید بالا می‌رود. برعکس هر زمان این رابطه برعکس شد، قیمت بالا می‌کشد و توانایی خرید مردم افت خواهد کرد.

تاثیر نوسانات دلار بر فولاد

تاثیر نوسانات دلار بر فولاد

تاثیر نوسانات دلار بر فولاد

فولاد محصولات متنوعی را دارد که هر کدام برای خود قیمتی جدا دارند اما با این حال تغییرات دلار به نسبت یکسان بر تمامی محصولات ممکن تاثیر خود را خواهد گذاشت.

با این حال در ایران این محصولات جدا از قیمتی که وابسته به نوع دسته‌بندی خود دارند در موارد دیگر با توجه به ارز نیمایی و ارز آزاد سنجیده می‌شوند.

اما با وجود تمام این‌ها دلار به عنوان محصولی که در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد در تبادلات مورد استفاده قرار می‌گیرد . این موضوع ما را با اصطلاح جدیدی مواجه می‌کند که قیمت جهانی است نام دارد.

با عوامل موثر بر قیمت میلگرد آشنا شوید

قیمت میلگرد

تنها دلار مقصر نیست

با وجود این که نمی‌توان دلار را بی اثر دانست اما باید به این موضوع نیز اشاره کرد که این واحد پولی را نمی‌توان به تنهایی دلیل بالا و پایین شدن قیمت نهایی فولاد دانست.

  • عرضه و تقاضا

تا زمانی که محصول خریداری نشود درآمدی هم وجود نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که درصد تقاضا از سوی بازار جهانی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت کالا است. هر چه تقاضا بالا برود محصول کمیاب و قیمت بالا می‌رود. عکس این ماجرا قیمت محصول را کاهش خواهد داد.

  • مواد اولیه

قیمت تمام شده مواد اولیه بر قیمت محصول تاثیر خواهد گذاشت. طبیعی است که با گران شدن قیمت آهن قیمت فولاد نیز افزایش خواهد یافت.

  • هزینه ارسال

خیلی از محصولات، مشتریانی دارند که در محله، شهر و یا کشور‎های دیگر زندگی می‌کنند. در این صورت ارسال محصول یکی از خدمات تولیدکننده محسوب خواهد شد که در نهایت در قیمت محصول تاثیر خواهد داشت.

علاوه بر این گزینه بسیاری موارد دیگر نیز وجود دارد که به همراه موارد ذکر شده قیمت محصول را تغییر خواهند داد.

در مقاله دیگر ما با دلایل تاثیرگذار دنیای فولاد آشنا شوید.

قیمت فولاد

اهمیت تغییر قیمت فولاد

اهمیت تغییر قیمت فولاد

اهمیت تغییر قیمت فولاد

شاید یکی از پرکاربردترین عوامل موجود در دنیای صنعت فولاد باشد که به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبیعی است که نمی‌توان حضور پر رنگ آن را نادیده گرفت.

تغییرات قیمت فولاد را می‌توان از دلایل مهم در ایجاد تغییرات بزرگ در بازار تجار، آهن و صنایع متعدد دانست.

دو دلیل مهم در تاثیر دلار بر فولاد

به طور کلی باید گفت، نوسانات دلار به خودی خود قادر به تغییرات عظیم در قیمت فولاد نخواهند بود بلکه وجود فاکتور‌هایی این اتفاق را ممکن خواهد کرد.

  1. ارزش پول کشور

زمانی که پول کشوری در مقایسه با دلار ارزش بیشتری پیدا کند قیمت تمام شده فولاد کمتر خواهد شد و توانایی مردم در خرید محصول بالا می‌رود.

  1. عوامل موثر بر فاکتور عرضه و تقاضا

موارد متنوعی همچون آب و هوا، می‌تواند این فاکتور را جابه‌جا کند. برای مثال سخت و ساز‌ها در فصل‌های ابتدایی سال بیشتر دیده می‌شود و به همین علت تقاضا نیز بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری

به طور کلی تاثیر اصلی این عامل بر قیمت نفت و انرژی خواهد بود که به دنبال آن افزایش قیمت فولاد را خواهیم داشت. اما از طرفی دیگر نمی‌توان تاثیر منفی آن را بر روی ذهنیت و افکار یک جامعه نادیده گرفت. در این حالت باید توجه داشت که تنها دلار نیست که این تغییرات را پدید خواهد آورد. بلکه باید برای تشخیص یک پیش‌بینی صحیح موارد دیگری را مورد توجه و بررسی قرار داد تا یک نتیجه خوب برسیم.