تاریخچه آهن | کشف آهن و آغاز عصر آهنگری | SamenFerforge

تاریخچه آهن از جالب‌ترین وقایع تاریخ بشر به حساب می‌آید. کشف این ماده زندگی انسان را تا ابد تغییر داد، تا به امروز که همواره از این ماده استفاده می‌کنیم. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چطور بشر توانست این فلز را کشف کند؟ و یا چطور توانست قابلیت‌های این ماده را تشخیص دهد و به کار بگیرد؟

آغاز دوره آهن زمانی بود که انسان پنجره‌ای جدید و جذاب را رو به دنیای آینده باز نمود و ما در این مقاله از ثامن فرفورژه قصد داریم تا تاریخچه آهن را برایتان شرح دهیم.

تاریخچه آهن

اولین آثار استفاده از آهن را می‌توان به 1200 سال قبل از میلاد مسیح نسبت داد، زمانی که انسان منابعی دست نخورده از آهن را کشف کرد. ظاهرا منابع ذکر شده تا حدودی خالص بوده‌اند و انسان بدون این که نیاز باشد تغییری در ساختار پدید آورد آن را مورد استفاده قرار داده است.

کمی قبل تر از آهن

فلزاتی چون مس، طلا، نقره، قلع از دسته مواردی بودند که به صورت سنگ کشف شده‌اند و این امکان را فراهم کردند تا انسان با کار کردن بر روی آنها کار با فلز را یاد بگیرد. این خود آماده سازی بود برای رویارویی با آهن و آغاز دوره‌ای که همه آن را با نام دوره آهن می‌شناسند.

انسان در طول این سال‌ها توانست با هنر و کنجکاوی که داشت به ترکیب موارد متعددی بپردازد و آلیاژ‌هایی را چون برنز به دست بیاورد. در واقع دوره برنز از ترکیب کنجکاوانه قلع و مس بود که آغاز شد.

کمی قبل تر از آهن

کمی قبل تر از آهن

انسان کم‌کم یاد گرفت که فلزاتی چون طلا و نقره می‌توانند با توجه به نرمی و انعطاف پذیری خود در ساخت قطعات تزیینی بهتر عمل کنند. علاوه بر این اولین سلاح‌های فلزی از برنز شکل گرفت و با پیشرفت صنعت طول خنجر‌ها کم‌کم به بلندی ابتدایی‌ترین شمشیر‌ها رسید.

هنوز که هنوزه این دست آورد‌های تاریخی مورد استفاده هستند تا جایی که هر فلز همانطور که از نیاکانمان گرفته شده با کاربرد خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلز‌های خالص

مواردی چون آهن و آلومینیوم به دلیلی واکنش پذیری بالایشان به سختی در یک جا به صورت خالص پیدا می‌شوند، پس طبیعی است که ابتدایی‌ترین فلز‌های خالص مواردی چون طلا، نقره، قلع و مس باشند.

مواردی چون مس گاهی با 99% خلوص نیز یافت می‌شد. این دلیلی شد تا انسان برای اولین بار تجربه ذوب و تولید آهن ریخته شده را پیدا کند.

در این میان طلا و نقره از سایر موارد راحت تر یافت می‌شدند و با توجه به انعطافی که داشتند بهتر مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

ترکیب این موارد به انسان در کشف سایر آلیاژ‌ها بسیار کمک کرد.

آهنگری

در حالی که انسان ریخته‌گری را از دوره برنز آغاز کرد، اولین نشانه‌های به کارگیری آهنگری به دوره کشف آهن برمی‌گردد. در این دوره انسان کشف کرد که با گرم کردن آهن و فرود آوردن چکش بر سر آهن آن را در نهایت به شکل دلخواهی که می‎خواهد در بیاورد. مطمعنا اولین اقدامات جهت تولید کوره‌های آهنگری نیز در این دوره صورت گرفت.

دوره آهنگران

دوره آهنگران

دوره آهنگران

عصر آهن را گاهی با عنوان دوره آهنگران نیز یاد میکنند. در آن سال‌ها این اشخاص از جایگاه بسیار بالایی در جامعه برخوردار بودند و بسیار مورد احترام سایر قرار می‌گرفتند. برای بشر، هنر تغییر سنگ به یک شي کار آمد کم از جادو نداشت و برای آن‌ها این قدرتی بود که تنها یک شخص بلند بالا قادر به انجام آن بود.

در نهایت اگر تاریخ را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که اولین آهنگران خود از مقام‌های بالای حکومت محسوب می‌شدند.

فولاد

همانطور که اشاره کردیم بشر تنها به کشف یک قلم فلز بسنده نکرد و همواره در پی این بود تا موارد بهتری را کشف کند، در نتیجه آزمون و خطاهایی که انجام گرفت، به این نتیجه رسید که اضافه کردن کربن بیشتر به ماده، نتیجه‌اش فلزی قوی‌تر از آهن خواهد بود که آن را فولاد نامیدند.

امروزه فولاد یکی از پرکاربردترین آلیاژهای فلزات آهن دار محسوب می‌شود که در صنایعی متعدد از آن استفاده می‌شود.

در این میان می‌توان به فولاد نسوز اشاره کرد در همین چند سال اخیر تولید شد و کاربرد این ماده را دو چندان کرد.

در آخر

تاریخچه آهن در نتیجه ایجاد تغییر حالت مواد به هزاران سال پیش بر می‌گردد، زمانی که ساخت قطعات فلزی مدت‌ها به طول می‌انجامید و تولید قالب‌ها خود کاری سخت و طاقت فرسا به حساب می‌آمد. تکنولوژی فرم‌دهی به فولاد در واقع هنری بود که از نیاکانمان پای برجا مانده است و کاربرد روز افزونی دارد. می‌توان این قدمت و ارزندگی را در تاریخ و فرهنگ تمامی جوامع مشاهده کرد و تاثییر آن را تا به امروز با تمام وجود احساس کرد.