آشنایی با مراحل مختلف تولید فرفورژه در شرکت هشتمین نور ( ثامن فرفورژه )

تولید فرفورژه

تولید فرفورژه فرایندی است پیشرفته و نوین که تنها با وجود واحدهای پیشرفته و مجهز ممکن می‌شود. در این مقاله از SamenFerforge قصد داریم تا شما را با تمامی واحدهای تولیدی ثامن آشنا کنیم تا بهتر با این پروسه آشنا شوید.

شرکت صنایع فلزی هشتمین نور (ثامن فرفورژه) در حال حاضر عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده قطعات فرفورژه را به خود اختصاص داده است.

شرکت ثامن توانسته است همواره با به کارگیری جدیدترین و نوین‌ترین تکنولوژی‌های روز و همینطور استفاده از تیمی متخصص و پویا به کسب این مهم برسد.

این شد که شرکت ثامن در طی این سال ها تمامی واحد های مرتبط با ساخت محصولات را در روند تولید خود جای دهد و به خودکفایی در سطح جهانی برسد.

مراحل تولید فرفورژه

ساخت محصولات در ثامن فرفورژه

کار با فلز سال های سال است که ریشه در فرهنگ ما تنیده است. عرقی که پای کوره‌های ذوب فلز چکیده شد و پینه‌هایی که بر دستان آهنگران بسته شد، همه در آثار به جا مانده از تاریخ و فرهنگمان استشمام می شود. این از افتخارات شرکت ثامن است که دراین زمینه به خودکفایی رسیده‌ایم و راه نیاکانمان را پیش گرفته‌ایم.

هر‌چند ساخت فرفورژه از روش‌های قدیمی استفاده می‌شود اما با این وجود روز‌به‌روز به شمار تکنولوژی‌های پیشرفته افزوده می‌شود و ما نیز با توجه به این تناسب به استفاده از این موارد جهت رسیدن به بهترین نتایج در‌آمدیم.

می‌توان شرکت ثامن را تلفیقی دانست از فرهنگ و مدرنیته که در طرح و جنس محصولات احساس می شود.

مراحل ساخت محصولات

فرفورژه‌های ظریفی که بر سازه‌های مختلف دیده می‌شوند راه درازی را طی کرده‌اند تا در نهایت بتوانند شکل ظریف و مطلوبی به خود بگیرند. فرفورژه هنر تحمل فشار است.

عمده محصولات فرفورژه از چدن ساخته می‌شود زیرا علاوه بر مقاومت قادر است شکل‌های ظریف‌تری را به خود بگیرد.

همه چیز از ورود چدن به واحد ریخته‌گری شروع می‌شود.

آیا با دلایل استفاده و کاربرد چدن در صنعت آشنایی دارید؟

چدن چیست؟

 • خط ذوب و ریخته‌گری

با توجه به حجم بالای تولید فرفورژه، واحد ریخته‌گری به دو فاز مجهز به کوره‌های بزرگ و صنعتی تقسیم شده است. این کار جهت صرفه‌جویی در زمان برای ذوب فلزات انجام شده است.

آهن‌های اولیه یا بازیافتی به درون کوره‌های ذوب قرار می‌گیرند با حرارت بسیار بالا ذوب شده و آماده ریخته‌گری می‌شوند.

 • قالب‌گیری و قرص‌گیری

محصولات ثامن شامل قطعات گلنرده نیز می‌شود، برای تولید این قطعات باید از قالب‌های مخصوص استفاده شود.

قالب‌ها با دقت و ظرافت بسیار بالا توسط دستگاه های CNC ایجاد می‌شود تا تولید فرفورژه در نهایت با بالاترین درجه از ظرافت انجام شود.

سپس در دستگاه‌های مخصوص قرار می‌گیرند تا قرص‌های مورد نظر جهت ساخت قطعات شکل بگیرند. قالب های قرص‌گیری بعد از ساخت به سمت ریخته‌گری می روند تا چدن ذوب‌شده به داخل قرص‌ها ریخته شود.

بعد از این عمل قرص‌ها در گوشه‌ای قرار داده می‌شوند تا سرد شوند.

قرص های قالب‌گیری توسط پتک شکسته می‌شوند تا قطعه مورد نظر از آن خارج شود.

انبار قالب های ریخته گری

 • انبار قالب‌های ریخته‌گری

در این مرحله قطعات بعد از این که توسط متخصصین این بخش بررسی و ایرادگیری شدند، وارد انبار مخصوص خود می‌شوند تا در آن جا دسته‌بندی شده و برای مرحله بعد که مرتبط با آماده‌سازی و جوشکاری است راهی شوند.

در دسته‌بندی قطعات از به روزترین سیستم‌های مرتب سازی و انبار‌داری استفاده می‌شود تا دسترسی به محصولات سریع و بهینه تر انجام شود.

 • خط قیچی

چهار پهلو‌ها به طور عمده طول زیادی دارند. در این بخش توسط 20 دستگاه قیچی در ابعاد مختلف برش داده می‌شوند. این اندازه‎ها مرتبط با نوع نقشی است که در محصول نهایی ایفا خواهد شد.

 • خم کاری

چهار پهلوهای برش داده شده در این مرحله ضربات و فشار بالایی را متحمل می شوند تا انحناهای مورد نظر و حلال‌های مد نظر را به خود بگیرند.

این مرحله به دست متخصصین زحمتکش این واحد و همینطور استفاده از بروز ترین دستگاه‌های این واحد صورت می‌گیرد.

 • خط پرس کاری گرم

در این قسمت ابتدا میلگرد‌ها را درون کوره های کوچک قرار می‌دهند تا با گرمایی که جذب می‌کنند شکل دادن به آن‌ها راحت‌تر پیش برود. سپس با قرار دادن میلگرد‌های گرم شده در دستگاه‌های مخصوص با استفاده از فشار، شکل مورد نظر را به آن می‌دهند.

 • برش CNC

در این واحد با استفاده از جدید ترین دستگاه‌های CNC، طرح های نهایی که توسط تیم طراحی ثامن ساخته شده‌اند را تولید می‌کنند تا در مرحله پرس کاری سرد بتوانند قطعات را با توجه به قالب برش داده شده به وجود بیاورند.

 • خط پرس کاری سرد

در این خط با استفاده از دستگاه‌های پرس ضربه‌ای، قطعات از ورق‌های فلزی جدا می‌شوند. فشار زیادی که به صفحات وارد شده، باعث می شود شکل مورد نظر از ورقه‌ها خارج شود.

در این مرحله قطعات گرمایی به خود نمی‌گیرند و به همین علت به آن‌ها پرس کاری سرد می‌گویند.

 • جوشکاری

بعد از این که قطعات برش داده شدند و شکل‌های مورد نظر را به خود گرفتند، باید به واحد جوشکاری برده شوند تا طبق طرح‌های داده شده آهنگران قطعات را به هم جوش دهند.

این واحد از جوشکاری Co2 استفاده می‌کند، این تکنولوژی باعث می‌شود که نتیجه کار به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر باشد و قطعات محکم‌تر در کنار یکدیگر قرار گیرند.

سنگ کاری در ثامن فرفورژه

 • سنگ کاری

در مرحله قبل نقش جوشکاری بر روی محصولات باقی خواهد ماند که جلوه اثر را کاملا از بین خواهد برد. به همین منظور یکی از مراحل تولید فرفورژه واحد سنگ‌کاری است که با استفاده از بهترین دستگاه‌های سنگ کاری، رد جوشکاری و پلیسه‌های باقی مانده را از بین خواهد برد.

این دستگاه با توان بالای خود چنان فشاری را به قطعات تحمیل می‌کند که نتیجه کار یک محصول زیبا و یکدست می‌شود، که با چهره اولیه خود بسیار تفاوت خواهد داشت.

 • شات بلاست

در این واحد نیز همچنان روند صاف و یکدست سازی محصولات ادامه دارد. با استفاده از ساچمه‌های مخصوص قطعات تمیز می‌شوند و در نهایت چربی‌های به وجود آمده بر روی آن‌ها در طول پروسه با استفاده از محصولات شیمیایی مرتبط پاک می شود.

می توانید اطلاعات بیشتری از شات بلاست در مقاله دیگر ما مطالعه کنید:

شات بلاست چیست؟

 • رنگ کوره‌ای

درب‌های ثامن در این مرحله با توجه به سفارش مشتری رنگ می‌شوند. محصولات بعد از این که تمیز‌‌کاری شدند و سطحشان برای رنگ شدن آماده شد، با رنگ‌های خودرویی که در حال حاضر بروزترین تکنیک رنگ‌کاری محصولات است و رنگ الکترواستاتیک رنگ می‌شوند.

سپس درون کوره‌ها قرار‌گرفته که این عمل سبب می‌شود رنگ مقاومت بیشتری داشته باشد و به راحتی در طول زمان از بین نرود.

پتینه کاری در ثامن فرفورژه

پتینه کاری در ثامن فرفورژه

 • پتینه کاری

هنر پتینه کاری یکی از هنر‌های قدیمی است که می‌توان با استفاده از آن جلوه‌ای قدیمی و انتیک به محصولات بخشید. هنرمندان ثامن به صورت کاملا حرفه ای نقوش را با دست بر روی محصولات می‌زنند.

این کار عمر درب را افزایش می‌دهد و مقاوت آن ها را در مقابل زنگ خوردگی افزایش می‌دهد.

در نهایت

امیدواریم به ذهنیت کلی از آنچه که در پروسه تولید گلنرده و درب‌ها صورت می‌گیرد رسیده باشید و با تمامی مراحل تولید فرفورژه آشنایی کامل پبدا کرده باشید.

در شرکت هشتمین نور (ثامن فرفورژه) توانسته‌ایم با به کارگیری خلاقیت، پشتکار و توانایی به بهترین کیفیت ممکن برای عرضه به بازار و مشتریان برسیم.

نتیجه تمام تلاش‌های‌ مجموعه باعث شد شرکت ثامن با داشتن صادرات بیش از 40 میلیارد محصول به کشورهای مختلف سهم کوچکی را در حفظ صنعت کشور ایفا کند.

شرکت ثامن که در پاکدشت واقع شده است، یکی از 30 صادر کننده برتر استان تهران محسوب می شود.

مقالات پربازدید این هفته :

کارتن پلاست چیست؟

گل نرده هنر جان بخشی به آهن

ضایعات فلزی؛ بازیافتی های پر کاربرد دنیای صنعت

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوکلینکدینتوییتراینستاگرامکانال تلگرام ثامن فرفورژه