آهن فرفورژه | مزایای استفاده از فرفورژه | SamenFerforge

آهن فرفورژه  آلیاژ آهن با کربن بسیار کم در حدود 0.08 درصد است. این ماده که امروزه به وفور در اکثر نقاط شهر قابل مشاهده است به آهن چکش خورده و یا همان گل نرده نیز معروف است. در این مقاله سعی داریم تا مزایای استفاده از فرفورژه را برایتان مطرح کنیم و شما را بیشتر با این محصول آشنا کنیم.

با ما همراه باشید تا در این مقاله از ثامن فرفورژه پاسخ این سوال‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم.

اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق‌تری از فرفورژه داشته باشید:

فرفورژه

تفاوت آهن فرفورژه‌ای با آهن و فولاد

برای چشم‌های غیر مسلح هیچ تفاوت قابل مشاهده‌ای بین فرفورژه و آهن وجود ندارد. اما آهن فرفورژه‌ای نه از نظر ظاهری بلکه از نظر کاربردی و مقاومت در برابر خوردگی با آهن و فولاد متمایز است. از طرفی فرفورژه برای ساخت نسبت به آهن و فولاد بهتر است چرا که در دمای بالاتر از فولاد قابل استفاده است و همچنین نسبت به سایز فلزات چکش پذیرتر است. با این حال خاصیت هوادهی فرفورژه قابل توجه‌ترین ویژگی آن می‌باشد.

در حالی که فرفورژه نیز مانند سایر فلزات دچار خوردگی یا زنگ‌زدگی می‌شود اما شواهدی موجود است که نشان می‌دهد مدت زمانی که طول می‌کشد این ماده زنگ بزند و یا خورده شود نسبت به سایر فلزات طولانی‌تر است. این نکته به سادگی در خانه‌های قدیمی که از آهن فرفورژه‌ای استفاده کرده‌اند قابل مشاهده است برای نمونه نرده‌های خانه شهری ویکتوریا از این نوع آهن ساخته شده که قدمت آن به دویست سال میرسد. این یک واقعیت است که آهن چکش خورده یا همان فرفورژه اغلب با کمی تعمیر و نگهداری و یا حتی بدون مراقبت تا مدت زمان طولانی سالم بماند و مانند سایر فلزات دچار مشکلاتی مانند خوردگی نشود.

استفاده از فرفورژه 

ظهور آهن خالص در آمریکا

ظهور آهن خالص در آمریکا

مشکلات مربوط به خوردگی سریع فولاد در مقایسه با آهن فرفورژه‌ای به خوبی در اوایل قرن بیستم قابل مشاهده بود، این امر باعث شد متیو وریتی (Matthew Verity) شروع به تحقیق کند. وی به این نتیجه رسید که کربن موجود در آهن سبب خوردگی آن ‌میشود با اینکه تلاش‌های متیو وریتی در جهت تولید آهنی بدون کربن به نتیجه نرسید اما این تلاش بی‌نتیجه نیز نماند و وی موفق به تولید ماده ای به نام آهن خالص شد. این ماده نه به عنوان فلزی که در برابر خوردگی مقاومت دارد بلکه به عنوان ماده‌ای که بسیار چکش پذیر و قابل انعطاف است در بازارهای نو ظهور و برای تولید انبوه مورد توجه قرار گرفت متیو وریتی این ماده را اصطلاحاً  “Armco iron ” نامید که آهنی با خلوص 98 درصد بود. هیچ مدرک معتبری برای اثبات ادعای عدم خوردگی آهن خالص (Armco iron) تولید و یا ارائه نشد. بعدها به علت داشتن ویژگی‌های بسیار مشابه به عنوان فرفورژه شناخته شد.

شرکت ثامن، بزرگ‌ترین تولید کننده درب‌های فرفورژه‌ای در دنیا است!

خرید درب فرفورژه ای

محبوبیت استفاده از فرفورژه

همانطور که می‌دانید آهن فرفورژه‌ای در درجه اول از عنصر آهن با مقدار اندکی (در حدود 1 تا 2 درصد) سرباره (slag) تشکیل شده است. در واقع این ماده با گرم کردن آهن بصورت متداوم و ضربه زدن به آن بدست می‌آید. از ویژگی‌های این ماده ‌میتوان به چکش خواری بالای آن اشاره کرد در واقع فرفورژه بسیار انعطاف پذیر است و هرچه آن را بیشتر گرم کرده و چکش بزنید و این کار را تکرار کنید حالت گرفتن آن آسان‌تر می‌شود.

ویژگی‌ها

 • جوش پذیری عالی دارد.
 • انعطاف پذیر است.
 • چکش خوار است.
 • جنس سختی دارد.
 • استحکام کششی بالایی دارد.
 • از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است.
کاربرد های فرفورژه

کاربرد‌های فرفورژه

کاربرد‌های فزفورژه

 • در ساخت لوله‌ها
 •  نرده‌ها و دروازه‌ها
 •  پیچ و مهره ، پرچ و غیره
 •  زنجیرها
 • در ساخت قلاب جرثقیل استفاده می‌شود.
 •  در نرده‌های دستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

آهن فرفورژه‌ای یکی از بهترین مواد ساخته شده بدست بشر است. این ماده نسبت به سایر فلزات مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد و به سادگی جای دیگر فلزات را در طراحی و انواع کاربرد‌ها می‌گیرد. اما توجه به این نکته نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که نحوه ساخت این ماده بسیار مهم می‌باشد چرا که اگر در ساخت، طراحی و تولید آن از موادی با کیفیت پایین و نامرغوب استفاده شود آنگاه این ماده نیز خاصیت‌های خود را از دست می‌دهد. پس نیاز است فرفورژه و محصولات ساخته شده از این ماده را از شرکت‌ها و کارخانه‌های معتبر تهیه کنید، شرکت هشتمین نور(ثامن فرفورژه) به عنوان اولین و بزرگترین تولید‌کننده درب و قطعات فرفورژه در خاورمیانه شناخته شده است که توانسته با داشتن بیشترین طراحی‌ها تنوع تمام نشدنی را در اختیار مخاطبین خود قرار بدهد.