چه نکاتی را در هنگام خرید دستگاه برش لیزری باید رعایت کنیم؟

استفاده از دستگاه برش لیزری در ساخت قطعات و سایر کارها می‌تواند صرفه جویی در وقت و هزینه قابل توجه‌ای ایجاد کند. به لطف پیشرفت‌های فناوری، دستگاه‌های برش مدرن با استفاده آسان تر، کارآمدتر و قادر به ایجاد برش‌هایی به مراتب دقیق تر از گذشته هستند، اما قبل از سرمایه گذاری در یکی از کارخانه‌های فولادی خود، نکات مهمی را باید در نظر بگیرید. در این مقاله از سایت ثامن فرفورژه قصد داریم تا با بیان نکاتی مهم شما را در خرید این محصول یاری کنیم.

فضای موجود برای برش

حتی اگر یک دستگاه لیزر کوچکتر برای تجارت خود انتخاب کنید، برخی مسائل وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که دستگاه کارآمد است و با گذشت زمان در شرایط کار خوبی باقی می‌ماند.

به عنوان مثال، شما باید با ایجاد فضای کافی در بالا و اطراف دستگاه، اطمینان حاصل کنید که به تکنسین‌های تعمیر و نگهداری اجازه داده شده تا در صورت لزوم؛ بر روی ماشین کار انجام دهند.

علاوه بر این، اکثر برش‌های لیزری از چیلرهای هوای خارجی استفاده میکنند که نه تنها به فضای کافی نیاز دارند بلکه باعث ایجاد گرما نیز می‌شوند. بدون داشتن فضای کافی بین این چیلرها و سایر تجهیزات ، باعث ایجاد مشکلاتی بین این قطعات می‌شود.

همچنین بخاطر داشته باشید که دستگاه برش لیزری باعث ایجاد گرد و غبار می‌شود که باید از طریق یک لوله  به سمت اگزوز دمنده شود و در بیرون جمع آوری و مسیریابی شوند.

این امر به ویژه در یک کارخانه فولادی اهمیت دارد، جایی که گرد و غبار قابل احتراق در حال حاضر یک نگرانی مهم است.

علاوه بر این، OSHA دارای استانداردهای سختگیرانه‌ای برای تهویه در محیطهای برش فولادی، به ویژه هنگام کار با مواد سمی بالقوه است.

اگرچه برخی از مدلهای برش شامل یک ظرف استوانه‌ای برای جمع آوری گرد و غبار و تراش‌ها هستند، اما این به فضای مورد نیاز دستگاه می‌افزاید که علاوه بر تهویه دستگاه باید به آن توجه کرد.

قدرت دستگاه برش لیزری

بسته به نوع فولادی که قصد دارید برش یا حکاکی را انجام دهید، به دستگاهی با قدرت کافی احتیاج خواهید داشت. برای برش فولاد و همچنین سایر فلزات مانند برنج، آلومینیوم و تیتانیوم به یک دستگاه با حداقل 500 وات نیرو نیاز دارید. دستگاه‌هایی با وزن پایین به طور کلی برای برش مواد نازک‌تر مناسب هستند.

از طرفی، با وجود قدرت بیشتر در دستگاه، مصرف انرژی بیشتری به همراه خواهد داشت. وقتی ماشین آلات را ارزیابی می‌کنید، تخمین‌های مصرف انرژی هر مدل را با دقت بررسی کنید. همچنین بررسی کنید چگونه این امر به کل هزینه شما تأثیر می‌گذارد.

وضعیت هوای محل نگه داری را در نظر بگیرید

کنترل آب و هوای محل نگه داری دستگاه برش لیزر می‌تواند در مصرف برق و هزینه مالکیت دستگاه تاثیرگذار باشد همیچنین می‌تواند در مکانی که دستگاه شما در آن قرار دارد نقش داشته باشد.

در حالت ایده آل، برش‌های لیزری باید در محیط های دارای آب و هوا با رطوبت کم نگهداری شوند، زیرا وقتی دمای بیش از حد بالا می‌رود (یعنی بالاتر از 95 تا 100 درجه)، لیزر به طور مداوم کار نمی‌کند.

علاوه بر این، در صورت مجاز بودن دمای چیلر برای رسیدن به نقطه شبنم اتاق یا پایین‌تر، لیزرها درست عمل نمی‌کنند. بنابراین، مهم است که در نظر بگیرید که دستگاه در کجا قرار دارد و چگونه دما و رطوبت برای اطمینان از راندمان بهینه عملیاتی و جلوگیری از خاموشی‌های غیر ضروری و پرهزینه اداره می‌شود.

مشکلات مربوط به تعمیر و نگهداری

مانند هر دستگاهی، برش های لیزری نیز باید تعمیر و نگهداری شوند. روغن‌ها و مایعات مورد استفاده در این دستگاه‌ها باید تغییر کرده و فیلترها جایگزین شوند. لیزرها باید مورد بازرسی، مجدد قرار بگیرند و دوباره ساخته شوند. و سایر کارهای مهم تعمیر و نگهداری باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که دستگاه طبق روال عادی کار می‌کند.

دستگاه برش لیزری

دستگاه برش لیزری

به این نکته توجه کنید که در هنگام خرید این دستگاه‌ها شامل گارانتی تعمیر و نگهداری باشد چرا که وجود گارانتی سبب آسودگی بیشتر خیال شما می‌شود.

راحتی در استفاده

سرانجام ، قبل از خرید دستگاه ، ضروری است که اطمینان حاصل کنید که شخصی در کارمندان دارید که در واقع نحوه استفاده از دستگاه برش لیزری را میداند یا می‌تواند به راحتی یاد بگیرد. به نظر میرسد این یک اولویت برای شما خواهد بود. برش لیزری نسبت به سایر اشکال برش فولاد متفاوت‌تر است و نیاز به مجموعه مهارت‌های مختلف و متفاوتی نسبت به آنچه تیم شما ممکن است آموزش دیده باشد و تجربه کرده باشد دارد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما خواننده محترم را هرچه بیشتر با یکی از بروزترین دستگاه‌های موجود در بازار آشنا کرده و با بیان نکاتی به راحتی بیشتر شما در هنگام خرید و یا نگهداری دستگاه برش لیزری کمک کنید. نکته‌ای که باید در انتها به آن توجه کنید این است که با وجود خواندن این مقاله و داشتن اطلاعات کافی بهتر است در هنگام خرید این دستگاه با یک فرد متخصص مشورت کنید.

مقالات پربازدید این هفته :

فولاد نسوز و ضد زنگ چیست؟

آینده فولاد و 3 راه تضمین کننده آینده ای امن تر برای زمین

چگونه نوآوری در حال تغییر صنعت ساخت و ساز است

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوکلینکدینتوییتراینستاگرامکانال تلگرام ثامن فرفورژه