ریخته گری | قالب های دائم و موقت در ذوب و ریخته گری | SamenFerforge

ریخته گری یکی از کهن‌ترین هنر‌هایی است که به دست بشر ابداع شده و همچنان به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بررسی شواهد تاریخی و قطعات یافت شده می‌توان گفت قدمت این تکنیک به بیش از 900 سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد و ایران از اولین کشور‌هایی است که از این تکنیک در ساخت قطعات استفاده میکرده است. این عمل از طریق ذوب آهن و شکل دادن به آن صورت میگیرد و از تکنیک‌های باستانی محسوب می‌شود که بسته به نیازهای دنیای مدرن تغییراتی را متحمل شده است. در گذشته ریخته‌گری بیشتر جهت ساخت ابزار یا حتی وسایل جنگی مورد استفاده قرار میگرفت. اما امروزه حضور این ریخته‌گری را می توان در هر صنعتی احساس کرد.

در این مقاله از ثامن فرفورژه قصد داریم تا شما را با این روش و انواع آن آشنا کنیم.

ذوب آهن و ریختن

به زبان ساده ریخته گری (Casting) فن شکل دادن به فلزات است. بدین منظور ابتدا فلز یا آلیاژ مورد نظر را ذوب کرده و با ریختن ماده مذاب درون قالب‌ها و خنک کردن آن‌ها شکل مورد نظر خود را بدست می‌آوریم. در واقع برای اینکه قطعه‌ای ساخته شود ابتدا شکل کلی آن قطعه طراحی می‌شود و مطابق با مدل قالب مورد نظر ایجاد می‌گردد؛ بعد از آماده شدن قالب ماده مذاب را به داخل آن هدایت کرده و منتظر سرد و خنک شدن آن می‌شویم.

ریخته گری همواره در کنار قالب‌ها صورت می‌گرفته و باید گفت درواقع بدون قالب فرایند کاملا بی‌فایده خواهد بود. این عمل با استفاده از قالب‌های مختلف اعم از: ماسه‌ای، ریژه، دایکاست، قالب فشار زیاد و قالب فشار کم، دایکاست، دیزاماتیک، قالب‌های کوبشی و بسیار موارد خرد دیگر. همچنین جنس این قالب‌ها ممکن است از چوب، گچ، فلز و پلیمر بسته به استفاده آن باشد.

آیا با دلایل استفاده از آهن فرفورژه‌ای آشنایی دارید:

استفاده از آهن فرفورژه

انواع روش های ریخته گری

انواع روش‌های ریخته‌گری

انواع روش‌های ریخته گری

ریخته گری را می‌توان به دو صورت انجام داد که هر دو به قالب بندی آن بستگی دارد. و با توجه به نوع قالبی که در روند تولید این قطعات به کار می‌روند این دو روش را به نام‌های دائمی و یکبار مصرف می‌شناسند. در ادامه این مقاله به بحث و بررسی این دو معقوله خواهیم پرداخت.

جالب است بدانید بیش از پنجاه درصد از ماشین آلات که خاصیت پلاستیک ندارند، با انجام روش‌های ریخته گری ساخته و قالب گیری می‌شوند.

ریخته گری دائم

در این روش از قالب‌هایی استفاده می‌شود که از آهن تولید شده‌اند. هر قالب از دو قسمت تشکیل شده است که بر روی هم بسته می‌شوند و آهن مذاب به درون آن ریخته می‌شود. در نهایت با باز کردن قالب می‌توان قطعه را از آن خارج کرد. این قالب‌ها بارها مورد استفاده قرار میگیرند. آهن به علت سختی که دارد قادر است فشار بالایی را بر روی مواد مذاب وارد آورد تا هر گونه حباب احتمالی در این قطعه از بین برود و مقاومت محصول نیز افزایش یابد.

ریخته‌گری موقت

همان طور که از نامش پیداست در این روش تنها می‌توان یک بار از قالب‌ها استفاده کرد. هر قالب بعد از سرد شدن مواد درونش خرد می‌شود تا قطعه را بتوان از آن در آورد.این نوع قالب قادر نیست فشاری که قالب‌های دائمی بر روی ماده مذاب تحمیل می‌کنند را وارد بیاورد و استفاده از چنین قالب‌هایی برای این است تا بتوان قطعاتی با ظرافت و زیبایی بالاتری تولید کرد. جدا سازی محصول بدون آسیب رساندن به قالب در این مدل غیر ممکن است چرا که در هر صورت قالب دچار آسیب می‌شود پس به خرد کردن آن بسنده می‌کنند.البته در اکثر مواقع قالب‌ها قابل بازیافت هستند.

با تفاوت های چدن و آهن ریخته شده آشنا شوید:

چدن و آهن ریخته شده

ریخته گری در ثامن فرفورژه

ریخته گری در ثامن فرفورژه

روش ریخته‌گری در ثامن فرفورژه

ما با استفاده از قالب‌های چدنی بهترین و زیباترین طرح ها را ایجاد می کنیم و در اختیار مخاطبین قرار می‌دهیم. کاربرد روش موقت زمان‌بر است اما در عوض نتیجه بسیار بهتری را به دست خواهیم آورد.

در ثامن با استفاده از جدیدترین ماشین آلات ممکن در دنیای صنعت به تولید قالب‌های خود می پردازیم تا بتوانیم بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاوریم. تمامی مراحل ساخت قطعات از ذوب تا ریخته‌گری تماما درون شرکت انجام می‌شود و هیچ شرکتی در هیچ کدام از مراحل ساخت دخالت ندارد و همین امر سبب شده، قیمت تمام شده محصولات بسیار پایین‌تر از چیزی باشد که رقبا ارائه می دهند. کارگران کار کشته ما قادرند تا با به روزبودن و استفاده از ماشین آلات نوین همیشه به تولید بهترین موارد اقدام کنند.

سخن آخر

همانطور که متوجه شدید ریخته‌گری یک هنر کهن محسوب می‌شود. سختی ایستادن و کار کردن کنار یک کوره را تنها زمانی متوجه میشوید که این فرایند را از نزدیک تجربه کرده باشید! شما با ذوب و ترکیب آهن در این کوره‌ها آلیاژ‌های مورد نیاز خود همانند چدن را میتوانید استخراج کنید و مورد استفاده قرار دهید. البته توجه داشته باشید که انجام این کار‌ها اصلا آسان نبوده و شما نیاز به تخصص بسیار زیادی دارید. ثامن فرفورژه با داشتن با تجربه و کاملا حرفه‌ای و آشنا به انواع تکنیک‌ها در واحد ریخته‌گری ثامن مشغول تولید و ساخت قطعات هستند.