ساختمان سبز

ساختمان سبز چیست؟ | چرا باید به سمت استفاده از این نوع سازه‌ها بریم؟| Samenferforge

احتمالا تا امروز حرف‌هایی راجع به ساختمان‌های سبز شنیده‌اید. چه بخواهید چه نه؛ در نهایت روزی همه ما به سمت استفاده از این نوع سازه‌ها می رویم. این بدان دلیل است که با سرعتی که پیش میرویم و از منابع زمین استفاده میکنیم؛ زمین را به سمت نابودی هدایت میکنیم. به همین دلیل عده زیادی رو به استفاده از ساختمان‌ها آورده‌اند. اما، ساختمان سبز دقیقا چیست؟ بیایید نگاه دقیق تر به آنچه در این سازه است، چرا باید آن را در نظر بگیرید، و اهداف یک ساختمان سبز چیست بیاندازیم. با ما در این مقاله از سایت ثامن همراه باشید.

تعریف یک سازه سبز

ابتدا نگاهی خواهیم انداخت که یک ساختمان سبز چیست. برخی افراد ممکن است یک ساختمان سبز یا پایدار را فقط بنایی بدانند که تاثیرات منفی که ساختمان‌های معمولی بر محیط زیست میگذارند، را ندارد. برخی دیگر نیز تصور میکنند این ساختمان‌ها فقط با فضایی سبز پوشیده شده‌اند. البته این تصورات تا حدودی درست میباشد اما در واقع ایده این ساختمان‌ها در مرحله تولید عملی میگردد.

ساختمان سبز ایده آل، سازه‌ای است که به شما این امکان را میدهد که در هنگام ساخت بنای مورد نظر با توجه به اینکه میتوانید فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید از آن صرف نظر کرده و محیط طبیعی اطراف سایت پروژه را حفظ کنید. به عبارتی در هنگام ساخت و بهره برداری سازه، موجب اختلال در زمین، آب، منابع و انرژی داخل و اطراف ساختمان نشوید. این تعریف واقعی از یک ساختمان سبز است.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) می‌گوید: “ساختمان سبز تمرین ایجاد ساختارها و استفاده از فرایندهایی است که در طول چرخه زندگی ساختمان از طراحی، ساخت، بهره برداری، تعمیر و نگهداری و نوسازی در برابر محیط زیست مسئول باشد. اما نگرانی‌‌های مربوط به طراحی کلاسیک ساختمان، اقتصاد، ابزار، دوام و راحتی را گسترش میدهد. ساختمان سبز همچنین این سازه به عنوان یک ساختمان پایدار با عملکرد بالا شناخته می‌شود.

چرا از ساختمان سبز استفاده میکنیم؟

حال بگذارید نگاهی بیندازیم که چرا ساختمان سبز آنقدر مهم است. بیشتر افراد هنگام تحقیق راجع به این سازه متوجه میشوند که با استفاده از این بنا می‌توانند میزان کربن تولیدی را کاهش دهند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که فقط خود بنا مهم نیست، سازندگان و کارگران ساختمانی نیز باید نقش خود را انجام دهند. اگر ساخت این بنا را شروع نکرده‌اید ، دست نگه دارید چراکه ما می خواهیم دلایل استفاده از آن را به شما توضیح دهیم.

شاید جالب باشید اگر بدانید ساختمان‌های سبز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که میتوانند تأثیر کلی بر محیط و سلامت انسان گذارند:

 • کاهش زباله، آلودگی و تخریب محیط زیست.
 • با استفاده موثر از انرژی، آب و منابع دیگر به ذخیره این منابع تجدید ناپذیر کمک میکند.
 • باعث افزایش سلامت افراد هم در بعد جسمانی و هم در بعد روانی میشود.

 

ساختمان سبز

مزایای ساختمان سبز

 

راه‌های طراحی خانه به سبک فرانسوی»

راهنمای داشتن خانه‌ای با دکوراسیون فرانسوی

مزایای ساختمان سبز

با استفاده از فن آوری‌های جدید که بطور مداوم برای تکمیل شیوه‌های فعلی در ایجاد سازه‌های سبزتر مورد استفاده قرار میگیرند، مزایای ساختمان سبز میتواند از محیط زیست تا اقتصادی تا اجتماعی دیگر متغیر باشد. با اتخاذ شیوه‌های میتوانیم از عملکرد محیطی و اقتصادی حداکثر بهره را ببریم. مزایای ساختمان سبز شامل موارد زیر است:

مزایای محیط زیستی:
 • هدر رفتن آب را کاهش میدهد.
 • منابع طبیعی را حفظ میکند.
 • کیفیت هوا را بهبود میبخشد.
 • از تنوع زیستی و اکوسیستم محافظت میکند.
مزایای اقتصادی:
 • هزینه‌های عملیاتی را کاهش میدهد.
 • ایجاد بازار محصولات و خدمات سبز.
مزایای اجتماعی:
 • بهبود کیفیت زندگی.
 • فشار زیرساخت‌های محلی را به حداقل میرساند.
 • باعث سلامت و آسایش ساکنان میشود.

آیا خانه‌های سبز واقعاً هزینه بیشتری دارد؟

اما سوالی که شاید ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که هزینه ساخت این نوع از بناها و هزینه‌های کلی آن‌ها چه تفاوتی با خانه‌های معمولی دارد و آیا هزینه‌های آن بالاتر است؟ بیایید به این سوال اینگونه پاسخ دهیم که با وجود اینکه شاید در مواردی هزینه ساختمان سبز نسبت به حالت عادی بیشتر باشد و حتی شاید در بعضی مواقع مجبور شوید از مقدار فضایی که میتوانید استفاده کنید؛ برای داشتن خانه‌ای سبز و نگه داشتن درختی که در محل ساخت و ساز خانه قرار دارد صرف نظر کنید.

با این حال هزینه‌های کلی شما برای تامین انرژی در صورتی که این سازه به صورت اصولی و مهندسی ساخته شود، کاهش میابد. اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم باید به نکته توجه کنیم که داشتن ساختمانی سبز به معنی صرفه جویی در مصرف انرژی بوده و کاهش مصرف انرژی به معنی کاهش هزینه‌های خانه شما می‌باشد.

هزینه خانه های سبز

 

جمع بندی

ساختمان سبز با همه ایده‌هایی که تا به حال شنیده‌اید تفاوت‌های عمده‌ای دارد و یک کار بنیادی برای حفظ محیط زیست و نجات زمین به شمار میرود.

در این مقاله از سایت هشتمین نور به بررسی سازه‌های سبز پرداختیم تا شما خواننده گرامی را بیشتر از قبل با اینگونه از بناها آشنا کنیم.

اگر در رابطه با موضوعات مطرح شده در این مقاله سوال و یا نظری دارید با ما از طریق کادر زیر در ارتباط باشید.

 

مقالات پربازدید این هفته :

6 مورد از عوامل موثر بر قیمت میلگرد در سال 2019

چگونه نوآوری در حال تغییر صنعت ساخت و ساز است

سازگاری با محیط زیست: 3 چالشی که صنعت زغال سنگ با آن روبروست

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *