سرگذشت وحشتناک 7 سازه عظیم دنیا که از آن ها خبر ندارید

سرگذشت وحشتناک 7سازه عظیم دنیا که از آن ها خبر ندارید | Samenferforge

گاهی اوقات یک ایده معماری برای ساخت سازه عظیم بر روی کاغذ عالی به نظر می‌رسد اما در دنیای واقعی، این ایده مطابق انتظارات پیش نمیرود. در واقع این پروژه‌ها دارای ایده‌های بزرگ و چشمگیر اما نسبتاً بی‌فایده هستند، که بار مالی بزرگی دارند و باعث از بین رفتن بودجه پروژه می‌شوند. حتی در پاره‌ای از مواقع پس از استفاده برای مدت زمان کوتاه قادر به بازپرداخت هزینه‌های ساخت نیز نیستند.

در این مقاله از سایت ثامن به بررسی 7 مورد از این سازه‌ها می‌پردازیم با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

7 پروژه عظیم که هر ساله میلیاردها دلار را هدر می‌دهد

در معماری برج‌هایی که باعث هدر رفت پول می‌شوند با عنوان “فیل سفید” شناخته می‌شود. این کلمه از فرهنگ آسیای شرقی گرفته شده است، علت آن نیز این است که در گذشته هنگامی شخصی فیل سفید به عنوان هدیه دریافت می‌کرد. برای دریافت کننده یک نفرین و نعمت به شمار می‌رفت. در واقع فیل سفید هم نشان دهنده دعای خیر بود و هم آرزوی نگون بختی.

علت این نام گذاری هم شباهت‌های آن‌ها است. در واقع فیل نشان مقدسی به شمار میرفته و به همین خاطر در ابعاد بزرگی نیز ساخته می‌شده است اما در عمل این هدیه کارایی نداشته است؛ به مانند همین سازه‌ها که بودجه پروژه را هدر داده و کارایی قابل قبولی ندارند.

1- پل راسکی ( Russky Bridge )

رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی ، نیکیتا خروشچف (Nikita Khrushchev)، زمانی ولادیووستوک را “سان فرانسیسکو روسیه” توصیف کرده بود و اکنون این شهر دارای یک پل نمادین است تا حداقل از بعضی جهات با پل گلدن گیت؛ مطابقت داشته باشد.

ولادیمیر پوتین نیز در نشستی اقتصادی پل راسکی را بدون شک شاهکار چشمگیر مهندسی دانسته است. در واقع این حرف بر بی راه نیست چراکه این پل با فاصله مرکزی 1010 متر، همچنان طولانی ترین پل کابلی در جهان است.

مشکل؟ در واقع مشکل اصلی این پل نصب در مکانی اشتباه است. این پل شهر را به جزیره جزیره روسکی (Russky ) متصل می‌کند. جمعیت این شهر فقط 5000 نفر است. این باعث می‌شود؛ این پل که توانایی ادراه 50,000 اتومبیل در روز را دارد؛ بلا استفاده بماند. شاید جالب باشد اگر بدانید بودجه پروژه‌ای به این بزرگی، 1میلیارد دلار گزارش شده است.

 

بودجه پروژه پل راسکی

2- فرودگاه مرکزی شهر رئال سوسیداد سازه عظیم اما شکست خورده

“اگر آن را بسازید ، آنها خواهند آمد” این جمله معروفی است که کوین کاستنر در فیلم “Field Of Dreams” بارها و بارها آن را تکرار کرد. اما این جمله در مورد فرودگاه مرکزی شهر رئال سوسیداد که با نام‌های “فرودگاه جنوبی مادرید” و فرودگاه دون کیشوت” نیز معروف است، صادق نیست.

این فرودگاه که در فاصله 120مایلی از مرکز پایتخت اسپانیا واقع شده است.در فاصله تنها 6 سال پس بازگشایی به علت ورشکستگی در سال 2015 با قیمت تنها 10,000 یورو فروخته شده چیزی در حدود 100,000 برابر کمتر از بودجه پروژه.

3- پارک یادبود Ambedkar

اگر ما در مورد فیل‌های سفید صحبت می‌کنیم، نمی‌توان پارک عظیمی را که مایواتی داس (Mayawati Das)، وزیر پیشین هند ساخته است را نادیده بگیریم. این سازه عظیم حاوی صد‌ها مجسمه عظیم از جمله همانطور که شما احتمالا حدس زده اید فیل‌های سفید است.

بودجه پروژه را می‌توان در حدود 1.3 میلیارد دلار (900 میلیون پوند) تخمین زد که این میزان برای برای کشوری که با فقر شدید روبرو است، عدد بسیار بزرگی است. جالب است بدانید وزیر بعدی هند،بدنبال تبدیل این فضا به بیمارستان برای فقرا بوده است.

 

سازه عظیم پارک یادبود Ambedkar

 

مقاله زیر را از دست ندهید

آشنایی با 7 شرکت برتر تولید کننده فولاد در جهان »

 

4- استادیوم المپیک مونترال

آیا فکر می‌کنید مواردی که دربالا به آن‌ها اشاره کردیم پروژه های خیلی بزرگی هستند؟

پس نظر شما را به استادیوم المپیک مونترال جلب می‌کنیم. بودجه اولین این پروژه درحدود 1 میلیارد پوند برآورد شده است. این استادیوم در ابتدا قرار بود در سال 1972 افتتاح شود، اما حتی برای شروع بازی‌های المپیک در چهار سال بعد، یعنی سال 1976 نیز پروژه به اتمام نرسید.

در واقع مصالحی که برای ساخت سقف این استادیوم قرار بود مورد استفاده قرار گیرد تا سال 1982 در انباری در کشور فرانسه باقی مانده و دچار پوسیدگی شده بود. نکته جالب این سازه این است که چند سال بعد نیز سقف و برج این پروژه به اتمام نرسید بطوری که بخشی از آن در سال 1999 متلاشی شد.

این ورزشگاه بالاخره به پایان رسید. نام‌های دیگر این سازه به علت شکل سقف “Big O”، همچنین به علت بدهکاری‌های نجومی با نام “بدهکار بزرگ” نیز معروف است.

سازه عظیم استادیوم المپیک مونترال

5- هتل Ryugyong

هتل هرمی شکل Ryugyong در پیونگ یانگ، کره شمالی یکی دیگر از سازه‌های عظیمی است که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم؛این پروژه منظره بی‌نظیر در این شهر بوجود آورده است. این سازه بلندترین برج این کشور محسوب می‌شود و به زیبایی شهر افزوده است. اما چرا این هتل زیبا در لیست ما قرار گرفته است؟ مشکل اصلی این است که پروژه از 3 دهه قبل شروع شده است و هنوز هم تمام نشده است.

دلایل متفاوتی برای تمام نشدن پروژه وجود دارد، از مشکلات بحران اقتصادی به دنبال فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی تا مشکلات کوچک و بزرگ دیگر.

در آوریل امسال گزارش شده است که صفحه led نصب شده در بالای سازه که پرچم کشور را نشان می‌دهد اضافه شده است. بودجه پروژه تقریبا 1.3 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

6- کاخ پارلمان رومانی سومین سازه عظیم دنیا

کاخ پارلمان رومانی که در بخارست واقع شده است سومین ساختمان بزرگ جهان است که 365،000 متر مربع مساخت دارد. مانند بسیاری دیگر از سازه عظیمی که در این لیست آوردیم؛ این پروژه نیز تکمیل شده است اما سوال اینجاست: “آیا این سازه واقعا ارزش این هزینه‌ها را داشته است؟”

CNN در گزارشی بیان کرده است: “ساخت و ساز این پروژه شامل 700 معمار، 20،000 کارگر ساختمانی که در 3 شیفت کار می‌کردند، به علاوه 5000 پرسنل ارتش، 1.5 میلیون کارگر کارخانه و ارتش به اصطلاح داوطلبان بود.”

بنا بر گزارش‌ها، ساخت و ساز آن شامل اسكان مجدد 40،000 نفر و نیز تخریب تعداد زیادی مدرسه، بیمارستان، كلیسا و سایر بناهای مذهبی بود. امروز فقط حدود یک سوم ساختمان در حال بهره برداری است و هزینه‌های گرمایشی به تنهایی 4 میلیون پوند در سال است.

سازه عظیم کاخ پارلمان رومانی

7- مرکز خرید بزرگ واقع در جنوب چین

آخرین پروژه‌ای که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم مرکز خرید بزرگ چین است. این سازه عظیم از نظر فضای فروشگاهی قابل اجاره بزرگترین مرکز خرید در جهان است؛ همچنین از نظر مساحت بعد از مرکز خرید دبی، که یک باغ وحش نیز در خود دارد، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

اما برخلاف مرکز خرید دبی که بسیار سود آور است؛ بیش از یک دهه خالی از خریداران و مغازه داران بود. به همین دلیل هم به “مرکز خرید ارواح ” معروف شده بود. اخیرا به نظر می‌رسد یک راه اندازی مجدد برای آن در نظر گرفته شده است.

جمع بندی

هدف از ارائه این مقاله بررسی چند سازه عظیم بود که بودجه‌های ساخت آن ها میلیاردها دلار بوده است اما به سود مناسبی نرسیده‌اند.

نظر شما در مورد لیست ما چیست؟ آیا به ساختمان‌های گفته شده علاقه دارید؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید.

 

مقالات پربازدید این هفته :

5 مصالح ساختمانی غیره منتظره که شما را متعجب می کند

تشابه ربات ها و انسان در چیست؟ آیا آن ها می توانند مانند انسان عمل کنند؟

خرید فرفورژه

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *