برش سی ان سی و نقش آن در صنعت

سی ان سی

برش سی ان سی (CNC) در اصل مخفف شده ماشین‌های کنترل عددی یا computer numerical control می‌باشد. حیطه و وظایف این دستگاه بسیار گسترده می‌باشد. از تراش، برش تا حکاکی و بسیار موارد دیگر توسط این دستگاه‌ها انجام می‌شود.

البته این دستگاه‌ها قیمت‌هایی متفاوت دارند و اصلا ارزان نیستند. ولی باعث می‌شوند تا کیفیت خروجی شما به شکل قابل توجی بالا رود و خودتان نیز می‌توانید قبل بعد را بررسی کنید. بی‌شک با یک محصول دقیق و اصولی روبرو خواهید شد!

انواع دستگاه‌های CNC کدامند

این دستگاه‌ها دارای انواع مختلفی در بازار هستند اما محبوب‌ترین و البته پر‌استفاده ترین این دستگاه CNC در جهان مربوط به مدل فرز و لیزری می‌باشد که هر کدام وظیفه‌ای مخصوص را به عهده دارند.

برای مثال دستگاه‌هایی که با لیزر کار می‌کنند هم فلز و هم غیر فلز را می‌توانند برش دهند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از درب‌های چوبی با استفاده از دستگاه CNC ساخته می‌شود.

با تمام واحد‌های تولیدی شرکت هشتمین نور آشنا شوید:

تولید محصولات ثامن فرفورژه »

تاریخچه سی ان سی

جالب است بدانید اول مدل‌هایی که از دستگاه‌های CNC به بازار عرضه شد فاقد کامپیوتر بودند و طبق یک سری دستورات از پیش تعیین شده و منطق خاص خودشان کار می‌کردند.

دستوراتی که شما در اون زمان باید به دستگاه‌ها می‌دادید از طریق یک سری کارت‌هایی که پانج شده بود انجام می‌گرفت.

البته نسل جدید همانطور که می‎دانید از کامپیوتر‌هایی برای کنترل دستگاه استفاده می‌کنند.

این کامپیوتر‌ها با کد و اعداد سر و کار دارند و این کامپیوتر‌ها هستند که به سخت افزار‌های برش دستور چگونگی برش را می‌دهند. البته این دستگاه‌های دارای یک سری اوپراتور‌هایی است که فرمان ها را تولید و صادر می‌کنند.

همین مورد سبب می‌شود تا دقت بسیار بالا رود و البته درصد خطای کمتری بر محصول نهایی وارد شود. حرکتی که مد نظر شما باشد می‌تواند یکبار تولید و هزاران بار مورد استفاده قرار بگیرند در حالی که شما درحال نوشیدن چای خودتان هستید.

جالب است بدانید تنها یک نفر کافی است تا کل دستگاه برش CNC را مدیریت و پشتیبانی نمایید.

انواع دستگاه های CNC

انواع دستگاه های CNC

مهم ترین بخش که باعث متمایز شدن دستگاه‌ها از یکدیگر می‌شود، کنترل‌های آن می‌باشد. وظیفه این قسمت در اصل اجرا و کنترل دستورات می‌باشد و برای همه دستگاه‌ها صدق می‌کند.

برای مثال دستگاه های:

 • تراش
 • فرز
 • سنگ
 • تیز کن
 • تزریق
 • و …

توجه داشته باشید که هر کدام دارای آموزش، دوره‌های اختصاصی و پیاده سازی متفاوت هستند.

کنترل های این دستگاه در دنیا به این اسم‌ها معروف است:

 • فانوک
 • زیمنس
 • هایدن هاین
 • فاگورو میتسوبیشی
 • و …

آیا با کاربرد دستگاه شات بلاست در صنعت آشنایی دارید: 

شات بلاست ›

وظایف اوپراتور دستگاه‌های سی ان سی

در ابتدا هر فردی که به عنوان یک اوپراتور ممکن است مورد استخدام قرار گیرد باید کد نویسی را بلد باشد. چرا که شما برای صادر‌کردن و ساخت دستورات جدید به کد‌نویسی برای صحبت با کامپیوتر نیاز دارید. البته برنامه نویس‌ها با یکبار تولید این کد‌ها دیگر نیاز نیست به جای قبلی باز‌گردند و می توانند از کد هایی که موجود استفاده کنند. ویرایش کد‌ها نیز بسیار ساده بوده و شما می‌توانید هر جا که خواستید را دستکاری و تغییر دهید.

بزرگ‌ترین وظیفه یک اوپراتور که ممکن است بیشترین وقت خود را بر روی آن بگذارد، کار کردن با کنترل دستگاه برش CNC می‌باشد.

نکاتی که در کار با دستگاه های CNC باید در نظر داشت

نکاتی که در کار با دستگاه‌های CNC باید در نظر داشت

 • کارکرد اولیه کد‌ها و عملکرد هر‌کدام
 • نوع دستگاه و کارکرد آن
 • اصول اولیه فرمت و بدنه هر دستگاه برش CNC

نتیجه گیری

استفاده از یک برش سی ان سی برای هر کارگاهی می‌تواند مفید واقع شود ولی قبل از هر چیزی باید بودجه خود را بسنجید. این دستگاه‌ها به هیچ وجه ارزان نبوده و نمونه داخلی نیز ندارند. اما باعث می‌شود بازدهی شما به شکل قابل توجی بالا رود.

اگر قصد دارید که یک اوپراتور شوید نیز کار سختی را پیش رو خواهید داشت ولی نیاز به علم و تخصص بالا می‌باشد چرا که یک اشتباه کوچک می‌تواند خسارات میلیارد تومانی را در پیش داشته باشد.

ما در شرکت هشتمین نور نیز از این دستگاه‌ها برای برش ورقه‌های آهن و حکاکی بر روی آنان استفاده می‌کنیم و به جرعت می‌توانم به شما بگوییم که این کاربر باعث بالا رفتن سرعت کار و راندمان مجموعه شده است.

مقالات پربازدید این هفته :

هنر فرفورژه چیست ؟

راهنمای داشتن خانه ای با دکوراسیون فرانسوی

5 مورد از عوامل موثر بر قیمت فولاد در سال 2019

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه