شات بلاست، از به روز ترین تکنولوژی های به کار گرفته در صنعت فرفورژه

شات بلاست

شات بلاست یکی از ابداعات دنیای مدرن است که روند تولید صنایعی چون تولیدات آهن را بسیار ساده‌تر کرده است. ما نیز در این مقاله از ثامن فرفورژه قصد داریم تا این مورد را با شما بررسی کنیم.

اگر با فرایند تولید فلزات و محصولات متنوع مرتبط با صنعت فلز آشنا باشید، حتما می‌دانید که اجرای فرایند‌های متنوع بر روی فلزات باعث به وجود آمدن لایه‌ای از چربی و گرده‌ها می‌شود که سطح فلز را بسیار تیره می‌کنند و اگر دستتان را بر روی آن بکشید لایه‌ای از این سیاهی بر روی دستانتان می‌نشیند که پاک کردنش کمی سخت خواهد بود.

تولیدات محصولات فلزی گاهی به رنگ آمیزی ختم می‌شوند، ولی با توجه به حضور لایه‌ای چربی بر روی محصولات این کار غیر ممکن محسوب می‌شود. علاوه بر این‌ها زمانی که قطعات مختلف فلزی به یکدیگر جوش داده می‌شوند، در نقطه جوش آثار ناخوشایندی از این اتصال به جا گذاشته می‌شود که باید برای از بین بردنش فکری کرد.

چطور می‌توان محصولات فلزی را از این همه آلودگی خلاص کرد؟!

Shot Blast

با استفاده از Shot Blast می‌توان به راحتی چربی‌ها و گرده‌های به وجود آمده بر سطح محصولات و همینطور نقوش جوشکاری بر روی محصولات را از بین برد.

دستگاه های شات بلاست مدل‌های متنوعی دارند. متداول‌ترین مدل شات بلاست، نوع اتاقک‌دار آن است که با پرتاب ساچمه‌هایی از جنس‌های متفاوت سطحی صاف و یکدست به فلزها می‌بخشد.

Shot Blast و یا همان فرایند سایشی سطوح برای تمیزکردن، مقاوم‌سازی و صیقل دادن محصولات فلزی کاربرد دارد. هر اتاقک سه قسمت دارد:

  • قسمت نگه دارنده محصول
  • قسمت پرتاب ساچمه‌ها
  • قسمت جمع آوری گرده‌ها و آلودگی‌ها

Shot Blast

با روند ساخت محصول در شرکت ثامن آشنا شوید: 

مراحل ساخت محصول در ثامن فرفورژه

چرا از شات بلاست استفاده می‌شود

رنگ کردن محصولاتی که سطح آلوده آن‌ها ساییده و پاک‌سازی نشده، ممکن است باعث بروز واکنش‌های شیمیایی شود که جلوه محصول نهایی را در مدت کوتاه ممکن است از بین ببرد.

از طرفی دیگر طی انجام جوشکاری نقاط چشم‌گیر و ناخوشایندی از اتصال دو قطعه به وجود می‌آید که از ظرافت و جلوه نهایی محصول کم خواهد کرد.

استفاده از دستگاه شات بلاست این امکان را فراهم می‌کند که بتوان سطوح پاک شده محصولات را رنگ آمیزی کرد. در حالی که ظرافت و زیبایی محصول شما حفظ خواهد شد.

کاربرد Shot Blast در صنعت

تعداد صنایعی که از Shot Blast در تولیدات خود استفاده ‌میکنند بسیار بالا است، از این بین می‎توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

  • صنایع ماشین سازی
  • صنایع تولید محصولات فلزی
  • صنایع هوایی
  • کشتی سازی‌ها
  • ساخت محصولات جوشکاری شده
  • تولید لوله‌ها و مخازن
  • ریخته گری‌ها

کاربرد شات بلاست در صنعت

تفاوت Shot Blast از سند بلاست

همانطور که اشاره کردیم در شات بلاست از پرتاب ساچمه‌ها برای برطرف کردن انواع عیوب فلزات استفاده می‌شود تا در نهایت محصولی یکدست داشته باشیم، در حالی که در سیستم سند بلاست از هوای فشرده برای برطرف کردن موارد ذکر شده استفاده می‌شود.

از دیگر تفاوت‌های این دو سیستم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ساچمه‌های به کار رفته در شات بلاست می‌توانند خطر ساز باشند، حتی اثابت یکی از این ساچمه‌ها به دلیل شدتی که دارد می تواند عواقبی بدی در پیش داشته باشد. به همین دلیل از این روش تنها در محیط‌ های بسته و با احتیاط بالا استفاده می‌شود. روش سند بلاست در فضا‌های باز نیز قابل راه اندازی و فعالیت است.

در استفاده از سند بلاست باید این موضوع را هم بدانید که این دستگاه قابلیت جمع آوری گرده‌ها و ضایعات جمع آوری شده را ندارد. موارد ذکر شده از این دستگاه به بیرون رانده می‌شود و از آنجایی که تاثیر چنین مواردی برای محیط بسیار ضرر دارد، بهتر است که یک پوشش و یا کاور در اطراف این دستگاه تعبیه شود تا از خروج چنین موادی جلوگیری شود.

نتیجه گیری

شات بلاست با توجه به کاربرد کارآمدی که دارد می‌تواند ما را در تولید قطعاتی با سطوحی ظریف‌تر و زیبا‌تر از همیشه کمک کند. وجود چنین درستگاهی در این حجم بالای تولیدات ثامن فرفورژه احساس می‌شد. محصولات نهایی کارخانه در نهایت همگی لایه‌ای از دوده و ریز گردها را به خود خواهند گرفت که کمی آن‌ها را چرب کرده و رنگ آمیزی آن ها را غیر ممکن می‌سازد. به دلیل حجم بالای تولیدات تصمیم گرفتیم تا یکی از واحد‌های کارخانه را به پنج دستگاه شات بلاست با همین نام مجهز کنیم تا نتیجه نهایی محصولی از همه لحاظ ظریف، باکیفیت و درخور مشتریان ثامن باشد.

مقالات پربازدید این هفته :

آشنایی با 7 شرکت برتر تولید کننده فولاد در جهان

راهنمای داشتن خانه ای با دکوراسیون فرانسوی

خرید فرفورژه

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه