آینده صنعت زغال سنگ و تاثیرات آن بر محیط زیست

صنعت زغال سنگ

صنعت زغال سنگ مدتهاست که ستون اصلی اقتصاد جهانی بوده . تطبیق پذیری آن به عنوان یک منبع انرژی کم هزینه ، همراه با سهولت حمل و نقل و ذخیره سازی آسان  آن در کنار استفاده گسترده در صنعت از جمله صنایع تولید فولاد ، سیمان و آجر ، آن را به یک منبع با ارزش و سودآور تبدیل کرده است.

با این وجود، آینده صنعت زغال سنگ مورد تهدید قرار گرفته است. این صنعت با مجموعه ای از چالش های بی نظیر و بی سابقه‌ای روبرو است که برای جلوگیری از فروپاشی صنعت و از دست دادن درآمد خود باید با آن روبرو شود. در این مقاله از سایت ثامن فرفورژه در کنار ما باشید تا چالش‌های موجود بر سر راه این صنعت را بررسی کنیم.

چالش های زیست محیطی

  • از آنجایی که سایر اشکال انرژی مهار و توسعه می‌یابد (از جمله افزایش گاز طبیعی) ، زغال سنگ با چشم انداز منسوخ شدن در صنعت انرژی روبرو است. در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی و اشکال تجدیدپذیر انرژی ، زغال سنگ دارای انرژی کمتر و در عین حال کربن بیشتری است ، در نتیجه آلاینده‌ها و آسیب‌های زیست محیطی بیشتری به همراه خواهد داشت. از آنجا که پیشرفت‌های تکنولوژیکی باعث می‌شود که  منابع انرژی فشرده که دارای کربن کمتری هستند ، از نظر اقتصادی دوام بیشتری داشته باشند ، خطرات زغال سنگ به عنوان یک تأمین کننده انرژی بازتاب بیشتری پیدا می‌کند.
  • با در نظر گرفتن خسارت‌ها و تاثیراتی  که صنعت زغال سنگ به حیوانات وحشی محلی ، کیفیت آب و هوا می‌گذارد . از طرفی سرکوب گرد و غبار و تصفیه منابع آب محلی از جمله آب معدن ، آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی که باعث افزایش هزینه‌ها شده؛ همچنین با افزایش حمایت‌های زیست محیطی ، بار مالی برای کاهش آسیب‌های زیست محیطی سنگین‌تر می‌شود. در نتیجه، صنعت زغال سنگ دیگر گزینه انرژی مقرون به صرفه نخواهد بود.

چالش‌های اجتماعی در صنعت زغال سنگ

  • با توجه به خطرات زیست محیطی که صنعت زغال سنگ ایجاد می‌کند، این صنعت با محوریت پذیرش در جوامع محلی با چالش‌های اجتماعی روبرو است. سازمان‌های غیردولتی ، گروه‌های اقدام و جنبش‌های اعتراضی در سراسر جهان به طور فزاینده ای وجود صنایع زغال سنگ را به چالش می‌کشند.
  • این امر با جابجایی و اسکان مجدد از معادن و هراس بهداشت عمومی در مناطقی که تحت تأثیر معادن زغال سنگ قرار دارند ، تشدید می‌شود ، که باعث ایجاد ذهنیت منفی در بین جوامع شده است.

فولاد در آینده زمین چه نقشی دارد؟»

آینده فولاد و 3 راه تضمین کننده آینده ای امن تر برای زمین

کاهش کیفیت

در حال حاضر ذخایر سنگ با کیفیت بالای کمتری باقی مانده است. آن‌هایی هم که باقی مانده‌اند ، در مناطق دور افتاده‌ای قرار دارند که هزینه‌های توسعه بالایی را متحمل می‌شوند. در نتیجه زغال سنگ استخراج شده از کیفیت پایین‌تری برخوردار است یا هزینه استخراج بالاتری نسبت به سال‌های گذشته دارد.

با توجه به چالش‌های پیش روی صنعت ، معدنچیان و توسعه دهندگان باید برای یافتن راه حل‌ها به دنبال فناوری جدید باشند. در واقع می‌توان گفت هیچ راه حل “سریعی” وجود ندارد. این امر از طریق نوآوری ، تحقیقات گسترده و توسعه فناوری‌های جدید حاصل می‌شود. آینده صنعت زغال سنگ به توانایی خود در نوآوری متکی است.

جمع بندی

در این مقاله از سایت ثامن به بررسی 3 چالش موجود در برابر صنعت زغال سنگ پرداختیم و خطراتی که این صنعت بزرگ را تهدید می‌کند و اینکه ما از طریق این صنعت با چه خطراتی مواجه می‌شویم را بررسی کردیم.

حال این صنعتگران و پژوهشگران هستند که می‌توانند با صرف هزینه و انجام تحقیقات گسترده راه حل مناسبی برای مواجه این چالش‌ها پیدا کنند .

مقالات پربازدید این هفته :

پتینه چیست ؟

کارتن پلاست، ورقی ارزان قیمت

درب فرفورژه ای یا چوبی ؟

کاربرد دستگاه CNC

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوکلینکدینتوییتراینستاگرامکانال تلگرام ثامن فرفورژه