ضایعات فلزی و انواع آن ها

ضایعات آهنی موضوع مقاله امروز ثامن فرفورژه است و می‌خواهیم تصویری دیگر از ضایعات و کاربرد فلزات را در ذهن شما پدید بیاوریم.

اگر با شنیدن اسم ضایعات فلزی به یاد بلندگوهای ضعیف ضایعاتی‌ها می‌افتید و یا محوطه‌ای به ذهنتان می‌رسد که تکه‌های زنگ‌زده آهن بر روی هم دیگر تلمبار شده اند باید بگویم که تصور درستی از ضایعات دارید.

اما این ضایعات به ظاهر بی‌مصرف کاربرد‌های فراوانی دارند و در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند، با ما همراه باشید تا برایتان هر آن چه را که باید در رابطه با آن‌ها بدانید را تعریف کنیم.

بازیافتی های آهنی

این دسته از فلزات می‌توانند از قطعات از کار افتاده و قابل بازیافت محصولات مختلف مثل ماشین‌های از کار افتاده در قبرستان ماشین‌ها باشند و یا اضافاتی باشند که در خط تولید به وجود آمده است.

قبلا در مقاله آهن برایتان توضیح داده ایم که آهن این قابلیت را دارد تا دوباره و دوباره بازیافت شود، ضایعات فلزات نیز هر چند زنگ‌زده و ساییده شده‌اند اما همچنان آهن هستند و قابلیت بازیافت شدن تا بی‌نهایت بار را دارند.

در رابطه با آهن بیشتر بدانید: 

آهن چیست؟

در ادامه از کاربرد‌های قراضه‌های فلزی برایتان می‌گوییم و تاثیر و کاربرد آن‌ها در صنعت را برایتان شرح خواهیم داد.

کاربرد های فلزات آهنی

کاربرد قراضه‌های فلزی

ضایعات آهنی از مهم‌ترین مواد اولیه در تولید آهن و فولاد به حساب می‌آیند. از آن جایی که می‌توانند بارها بازیافت شوند می‌توان آن‌ها را منبع ناپایانی از مواد اولیه لازم جهت تولید فلزات تصور کرد.

این منبع ظاهرا بی‌پایان که استفاده از آن می‌تواند تاثیر بالایی در کاهش قیمت آهن داشته باشد و قدمی تاثیر‌گذار در جهت حفظ منابع طبیعی باشد، تبدیل به منبعی فوق العاده برای درآمد‌زایی شده است.

خرید و فروش این نوع از فلزات بستگی به وزن آن‌ها دارد.

ذوب آهن خام به همراه آهن‌های قراضه آن هم با تمام ناخالصی‌هایی که دارند باعث بالا رفتن برخی ویژگی‌های آهن تولید مثل مقاومت کششی و بالا رفتن نقطه ذوب می‌شود.

  • تولیدات و صنایع

از فلزات بازیافت شده در تولیدات مختلف و همینطور صنایع متعددی استفاده می‌شود. از صنایعی که از فلزات به صورت عمده استفاده می‌کنند می‌توان هواپیمایی‌ها، ماشین سازی‌ها، کانتینر‌ها و لوله سازی‌ها اشاره کرد.

  • بسته بندی‌ها

قوطی های کنسرو همگی از آلومینیوم و استیل هستند، طبیعی است که بخش عمده ای از بازیافتی های این مواد برای ساخت دوباره قوطی ها به کار برود. برخی از قوطی های کنسرو و نوشابه از 100% مواد بازیافتی استفاده می کنند.

  • مصارف خانگی

خیلی از افراد از موارد بازیافتی فلزی برای طراحی‌های آنتیک و جلوه خاص منزل خود استفاده می‌کنند.

دسته‌بندی ضایعات آهنی

می توان ضایعات آهن را با توجه به نوع عناصر موجود در ساختار آن‌ها به دو دسته کلی تقسیم کرد.

  1. فلزات غیر آهنی

در انجام عمل بازیافت مهم‌ترین و قابل اهمیت‌ترین نمونه‌ها آن‌هایی هستند که خام نیستند و یا به میزان قابل توجهی دارای ناخالصی باشند. ارزشمند‌ترین آن‌ها در واقع در ساختار خود دارای عنصر آهن (Fe) نیستند و از این بین می‌توان به آن‌هایی اشاره کرد که دارای زینک، مس، آلومینیوم، قلع، منیزیم و نیکل هستند. اجازه دهید سه مورد از پرکاربرد ترین موارد این دسته را با هم بررسی کنیم:

  • برنج (Brass)

این دسته از بازیافتی‌ها به شدت مورد نیاز هستند. تشخیص این دسته از فلزات با توجه به رنگ آن‌ها به صورت دستی اتفاق می‌افتد. رنگ بدنه این ضایعات به صورت زرد ولی متمایل به قرمز است. برنج ترکیبی از مس و زینک است که ارزش برنج را بسیار بالا می‌برد.

ضایعات غیر آهنی

  • آلومینیوم (Aluminum)

کافیست یک نگاه اجمالی به اطراف خود بیاندازید تا متوجه نقش پررنگ آلومینیوم در اطرافتان بشوید. قوطی‌های نوشابه و کنسرو‌ها همه منبعی برای آلومینیوم‌ها هستند. خوبی این عنصر در این است که در بازیافت آن تنها با 20% انرژی که در تولید آلومینیوم به کار رفته را در بازیافت آن استفاده کرد.

  • مس (Copper)

مس یکی از کاربردی‌ترین عناصر روی زمین است، می توان حصور آن را همه جا احساس کرد از ظروف مسی گرفته تا سیم‌های برقی که مس در ساخت آن به کار رفته است. طبیعی است که مس یکی از پرمخاطب‌ترین موارد در بازیافت فلزات غیر آهنی باشد.

  1. فلزات آهنی

این دسته همانطور که از اسمشان پیداست دارای آهن هستند. ضایعاتی که در ساختار خود آهن دارند و یا از جنس استیل و آهن هستند، اغلب در امر بازیافت کم‌تر مورد توجه قرا می‌گیرند و خواهان آن چنانی ندارند. اما باز هم با این حال از ضایعات استیل و آهن در بازیافت استفاده می‌شود و این نوع از بازیافتی‌ها به صورت عمده پیدا می‌شوند چرا که قطعات فلزی و استیل را می توان در هر جایی یافت.

ضایعات در ثامن

شرکت ثامن فرفورژه به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات فرفورژه در خاورمیانه این امکان را فراهم آورده است که از ضایعات آهنی به وجود آمده در تولیدات دوباره ذوب و وارد چرخه تولید شوند. خاطر نشانیم که استفاده از این مواد بازیافتی نه تنها موجب کاهش کیفیت و استقامت محصولات نمی‌شود بلکه باعث بالا رفتن درجه کیفیت آن‌ها و مقاومت محصولات فرفورژه نیز می‌شود.

مقالات پربازدید این هفته :

پروفیل سنگین چیست؟

درب فرفورژه ای یا چوبی ؟

تاثیر آب شور بر فولاد و آهن

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه