بررسی عواملی که قیمت فولاد را تغییر خواهد داد

عوامل موثر بر قیمت فولاد

عوامل موثر بر قیمت فولاد را می‌توان لیستی بلند از دلایل مختلف دانست. البته این موضوع همیشه در رابطه با هر محصولی مخصوصا موارد فلزی وجود داشته است.

فولاد نیز درست مثل هر کالای دیگری، دلایل متنوعی از جمله مواد اولیه تا میزان سوختی که در تولید آن به کار رفته است، بر قیمت نهایی تاثیر‌گذار خواهند بود.

در مقاله امروز ثامن فرفورژه قصد داریم شما را با مهم‌ترین این عوامل آشنا کنیم.

قیمت فولاد

برای محصولی مثل فولاد که در زمینه‌های بسیار متنوعی به کار گرفته می‌شود، قیمت را می‌توان از دغدغه‌های تهیه این محصول و نگرانی بزرگی برای مصرف‌کنندگان دانست.

مخصوصا چنین محصولی که قیمت ثابتی ندارد و با توجه به دلایل موثر بر قیمت فولاد مرتب در حال تغییر است.

شاید اولین دیدگاه شما در رابطه با عامل موثر بر قیمت فولاد نوسانات دلار باشد.

درست است دلار و نوسانات مرتبط با آن یکی از دلایل موثر بر تغییر قیمت فولاد به حساب می‌آید اما باید بگویم فراتر از دلار، دلایل بسیاری وجود دارد که قیمت محصول را مورد تحول قرار می‌دهند.

قیمت فولاد

در رابطه با آهن و کاربرد های آن در صنعت بدانید:

آهن چیست؟

عوامل موثر بر تغییر قیمت فولاد

دلار را بگذارید کنار زیرا می‌خواهیم 5 مورد از موثر‌ترین عوامل دخیل در تغییرات قیمت فولاد را بررسی کنیم و دلار در این میان جایگاهی ندارد هر چند این لیست خیلی بلند‌تر از آن است که فکرش را بکنید با این حال بهتر است حداقل با اصلی ترین این موارد آشنا شوید.

  • عرضه و تقاضا

فولاد نیز مثل هر کالای دیگری در بازار تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا است.

خیلی ساده است، هر چه تقاضای از سوی مشتریان بیشتر باشد، کالای مورد نظر کم یاب‌تر می‌شود و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. برعکس این ماجرا هر چه تقاضا کم‌تر باشد، کالای مورد‌نظر به وفور در بازار پیدا می‌شود و قیمت نهایی آن نیز نزول می‌یابد.

البته نمی‌توان عرضه و تقاضا را دلیل نهایی بر تعیین قیمت فولاد دانست، زیرا همانطور که اشاره کردیم دلایل زیادی وجود دارد که قیمت فولاد را تغییر خواهند داد.

پس اجازه دهید با موارد دیگر این لیست آشنا شویم.

عوامل موثر بر تغییر قیمت فولاد

  • تقاضا از سوی صنایع

درست مثل عرضه و تقاضای بازار باید تقاضا از سوی تولیدی‌ها و صنایعی که از فولاد استفاده می‌کنند را نیز در نظر گرفت.

برای مثال اگر ساختمان سازی رو به رشد باشد پس تقاضا برای فولاد بالا خواهد رفت در نتیجه قیمت دوباره رشد خواهد کرد و بالعکس.

آیا با مقاومت کششی فولاد و تاثیر آن در خرید را این محصول را می دانید؟

مقاومت کششی فولاد

  • قیمت مواد اولیه

رسیدیم بر سر یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین موارد موثر بر قیمت فولاد.

برای تولید آهن نیاز به ضایعات آهن و همینطور آهن خام است تا با ذوب کردن آن‌ها و قالب گیری‌های مربوط فولاد مورد نظر تولید شود.

طبیعی است که در صورت بالا رفتن قیمت مواد اولیه و یا کمبود مواد اولیه در بازار، قیمت فولاد بالا برود.

علاوه بر مواد اولیه باید موارد دیگری را نیز مثل هزینه‌های تولید فولاد را نیز در نظر گرفت. گرمایی که برای ذوب آهن استفاده می‌شود خود هزینه مشخصی را خواهد داشت.

  • هزینه ارسال محصولات فلزی

حالا که بحث مواد اولیه پیش کشیده شد باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که منتقل کردن مواد اولیه خود هزینه‌های هنگفتی را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به این که مواد اولیه خود را از کدام کشور وارد می‌کنید هزینه متفاوت خواهد بود.

علاوه بر بحث هزینه مورد دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است، مدتی است که فرستادن یک محصول طول خواهد کشید.

  • در چه زمانی از سال هستید

این که در کدام فصل و یا دوره از سال به سر می‌برید می‌تواند بر روی عرضه و تقاضا و انتقالات مواد اولیه تاثیر خواهد داشت و با توجه به تاثیر وارده، قیمت فولاد نیز وابسته به این موضوع تغییر خواهد کرد.

نتیجه گیری

تا به اینجای مقاله با یکدیگر تنها چند مورد از موارد موثر بر قیمت نهایی فولاد را بررسی کردیم و همانطور که اشاره کردیم دلایل متنوعی می‌توانند بر روی قیمت فولاد تاثیر بگذارند.

اما از طرفی هم نظارت و بررسی این همه گزینه کمی سخت خواهد بود. البته با توجه به این دانش که ما تمام عوامل موثر بر قیمت فولاد را ذکر نکرده ایم.

مقالات پربازدید این هفته :

پروفیل سنگین چیست؟

درب فرفورژه ای یا چوبی ؟

تاثیر آب شور بر فولاد و آهن

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوکلینکدینتوییتراینستاگرامکانال تلگرام ثامن فرفورژه