فلزات غیر آهنی، بهینه و کاربرد بالا در صنعت

فلزات غیر آهنی

فلزات دیرگداز دسته‌ای محبوب از فلزات به حساب می‌آیند که از ویژگی‌های مناسب و کاربردی برخوردار هستند و به وفور در صنعت به کار گرفته می‌شوند. در این مقاله از SamenFerforge قصد داریم تا ویژگی‌ها و بازیافت فلزات دیرگداز را بررسی کنیم.

اما قبل از این که ادامه مقاله را مطالعه کنید، نگاهی به اطراف خود بیاندازید. آیا می‌توانید فلزات غیر آهنی را شناسایی کنید و نام ببرید؟

فلزات بدون آهن

می‌توان به طور کلی هر فلزی را که به نوعی در ساختار خود فاقد عنصر آهن می‌باشد را غیر آهنی تصور کرد و در این دسته جای داد. فقدان عنصر آهن یا Ferrous دلیل اصلی در بروز چنین تفاوت و دسته‌بندی است.

اما همانطور که از شما درخواست کردیم، حتما موارد متعددی از این عنصر را در اطراف خود احساس کرده‌اید. باید ذکر کنم که خصوصیات و ویژگی‌های متنوع و کاربردی این دسته از آن‌ها باعث شده تا در موارد متنوعی از خط تولید و انواع صنایع گرفته تا روزمرگی هایمان از این مورد استفاده شود.

آیا با انواع بازیافتی‌های فلزات آشنایی دارید؟

ضایعات آهنی >

ویژگی‌های فلزات غیر آهنی

دلایل زیادی مبنی بر محبوبیت فلز‌های غیر آهنی وجود دارد که در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به مهم‌ترین موارد آن خواهیم پرداخت.

  • وزن پایین

شاید اگر تا به حال اقدام به بلند کردن دو قطعه با فلزات آهنی و غیر آهنی کرده باشید متوجه این ویژگی شده باشید که وزن قطعاتی که از جنس فلزات دیرگداز ساخته شده است به شدت سبکتر است.

این ویژگی در مورد تمامی فلزات این دسته صدق می‌کند.

در طراحی‌های مدرن امروزی یکی از مواردی که به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد وزنی است که محصول نهایی به خود اختصاص می‌دهد. استفاده از این موارد می‌تواند گزینه مناسبی برای رسیدن به این نکته باشد.

فلزات غیر آهنی

  • رسانایی بالا

شاید تا به الان متوجه این نکته شده باشید که فلزات همگی رسانا محسوب می‎شوند. البته باید نظر شما را به این ویژگی کاربردی فلزات بدون آهن جلب کنیم زیرا آنها به نسبت فلزات آهنی از رسانایی قابل تامل‌تری برخوردار هستند و به راحتی می توانند گرما و الکتریسیته را از خود عبور دهند.

به علت وجود چنین ویژگی می‌توان به این نتیجه رسید که چرا از این مورد در ساخت محصولات صنعتی مثل سیم استفاده می‌کنند.

  • آهنربایی نیستند

فلزات غیر آهنی برعکس موارد آهنی اصلا آهنربایی نیستند. این نکته از اهمیت قابل تاملی برخوردار است مخصوصا که این موارد به وفور در ساخت سیم‌ها به کار می‌روند.

  • مقاومت بالا 

این دسته از فلزات قادرند تا در مقابل مواردی چون زنگ زدگی از خود مقاومت خوبی نشان دهند به این صورت که می توانند نسبت به آهنی‌ها دوام طولانی‌تری داشته باشند و مدت بیشتری باقی بمانند.

  • تنوع در رنگ

همانطور که اشاره کردیم رنگ یکی دیگر از ویژگی‌های این موارد است. هرچند فلزات آهنی را ‌میتوان تنها در رنگ‌های تیره (خاکستری) دید، فلزات دیرگداز از تنوع رنگی بهتری برخوردار هستند. برای مثال مس را می توان به رنگ قرمز و نارنجی، طلا را به رنگ زرد و آلومینیوم را به رنگ نقره‌ای دید.

شاید برایتان جالب باشد که در بازیافت این موارد باید ابتدا موارد متنوع را از یکدیگر جدا سازی کرد. کارکنان این بخش برای این که فلزات را از یکدیگر جدا کنند از رنگ قطعات جهت تشخیص آن‌ها استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید بیشتر در رابطه با بازیافت فلزات بدانید :

بازیافت فلزات

  • انعطاف پذیری

شاید میزان کربنی که در این دسته از فلزات وجود دارد از فلزات آهنی بسیار کمتر باشد ولی این دسته را قادر ساخته تا بتوانند از انعطاف خوبی برخوردار باشند و با ضربات دست فرم خود را از دست بدهند.

این ویژگی در تاروپود هنر ایرانی رخنه کرده است و در بسیاری از سبک‌های هنری کاربرد دارد.

انواع فلزات غیر آهنی

همانطور که اشاره کردیم مواردی که فاقد عنصر آهن می‌باشند همگی در این دسته قرار می‌گیرند. در ادامه قصد داریم تا با کاربردی‌ترین و معروف‌ترین اعضای این دسته آشنا شویم.

  • آلومینیوم

شاید چهره نقره‌ای رنگ این فلز برای همه آشنا و قابل تصور باشد. شاید واضح‌ترین کاربرد‌های آن را بتوان به ورقه‌های فویل و قوطی‌های کنسرو خطاب داد اما با توجه به رسانا بودن و دیگر قابلیت‌های مقاومتی و ضد‌زنگ بودن مصارف متعددی هستند که از این فلز غیر آهنی در تولیدات خود استفاده می‌کنند.

  • مس

این مورد را نیز می‌توان از موارد معروف در این دسته از فلزات دانست که در واقع از آلیاژ‌های آلومینیوم به شمار می‌رود. این مورد بسیار انعطاف پذیر است و شکل گیری خوبی دارد.

یکی از هنر‌های دستی ایرانی را می‌توان ظرف‌های قرمز رنگ مسی دانست که با چکش‌ خواری‌های متعدد طرح‌های زیبایی را بر روی سطح خود گرفته‌اند.

اما علاوه بر هنر‌های دستی و ظروف آشپزخانه می توان به کاربرد بالای مس در سیم‌ها نیز اشاره کرد.

انواع فلزات غیر آهنی

  • برنج

این نوع از فلزات نیز مانند تک تک گزینه‌های دیگر درون این دسته از رسانایی خوبی برخوردار هستند. می‌توان بیشترین کاربرد این نوع از فلز را به ساخت جواهرات نسبت داد و یا مواردی که چکش خواری‌های متعددی را متحمل می‌شوند.

  • قلع

این فلز سنگین ترین عضو دسته غیر آهنی‌ها محسوب می‌شود که از درخشندگی بالایی برخوردار است. هرچند که قابلیت واکنش‌دهی آن بسیار بالاست، تا حدی که این فلز در تماس با هوا سریعا تغییر شکل می‌دهد و سطح درخشنده آن با لایه‌ای تیره عوض می‌شود.

بازیافت فلزات غیر‌آهنی

درست مثل فلزات آهنی منابعی وجود دارد که برای تولید غیر آهنی‌ها باید از آن‌ها استخراج صورت بگیرد. این درحالی است که تعداد این منابع بسیار محدود است و در صورت پایان یافتن آن‌ها تا سالیان سال شاهد تولید مجدد آن‌ها نخواهیم بود.

به همین منظور بازیافت فلزات دیرگداز بسیار جدی گرفته می‌شود و از ضایعاتی‌های آن ها برای بازیافت استفاده می‌شود.

نتیجه گیری

هر چند دلایل متنوعی را مبنی بر محبوبیت بالای این موارد ذکر کردیم. اما به یاد داشته باشید که هر فلز آن هم از هر نوع برای کار به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمی‌توان از آن در جای فلز دیگری استفاده کرد. برای مثال با وجود مقاومت بالایی که آلومینیوم دارد همچنان قادر به رویارویی با فولاد نخواهد بود.

مقالات پربازدید این هفته :

بایدها و نبایدهای خرید دستگاه برش لیزری |بررسی مزایا و معایب این دستگاه

آینده فولاد و 3 راه تضمین کننده آینده ای امن تر برای زمین

آهن اسفنجی چیست؟

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه