ویژگی ها و کاربرد انواع لوله های فولادی در صنعت

لوله فولادی از پرکاربردترین محصولات در صنعت استیل به حساب می‌آیند. امروز نیز در این مقاله از ثامن فرفورژه قصد داریم شما را با لوله‌های استیل و انواع کاربرد‌های آن آشنا کنیم.

آنقدر کاربرد این محصول بالاست که می‌توان آن را در هر‌جایی از شهر دید، کافیست کمی به اطراف خود نگاهی بیندازید.

آیا متوجه چهار چوب و ساختار داربست‌ها شده‌اید؟ و یا تا به حال به لوله کشی‌های منزل خود توجه کرده‌اید؟

لوله‌های فولادی

لوله‌های فولادی، استوانه‌های تو خالی از جنس فولاد هستند که احتمالا در خیلی از مکان‌ها چشمتان به آن‌ها خورده است و متوجه آن‌ها شده اید.

ساخت این لوله‌ها ایده فردی به نام William Murdoch بود، او که قصد داشت یک سیستم چراغ نفتی جدید را ابداع کند برای سهولت انتقال سوخت لوله فولادی را پدید آورد. این ابداع مرداک به سال 1815 برمیگردد، در آن زمان از لوله های‌فولادی برای انتقال سوخت در چراغ‌های خیابانی استفاده شد.

جدای از این که از مرداک برای معرفی لوله فولادی بسیار ممنون هستیم، به یاد داشته باشید که این اتفاق بیش از دو قرن پیش رخ داده است و تا به امروز تغیرات فراوانی در تولید، ویژگی‌ها و کاربرد آن‌ها صورت گرفته است.

درباره پروفیل‌های سنگین تا چه میزان اطلاعات دارید: 

پروفیل‌های سنگین

تولید لوله‌های فولادی

اولین قدم در تولید این جنس از لوله‌ها این است که باید فولاد به کار رفته در این محصول را کمی بهینه‌تر و مقاوم‌تر کنیم. فولاد خام به کار رفته در این محصول نمی تواند مقاومت خاصی از خود داشته باشد و سایر انتظاراتی که از آن داریم را برآورده کند. به همین خاطر ابتدا فولاد خام را ذوب می‌کنند تا در نهایت با آلیاژ‌های مختلفی ترکیب شود و بعد از جدا سازی ناخالصی‌ها به درون قالب‌های مشخص ریخته تا شمش‌های فولادی ساخته شوند و یا در روش رولی سرد و گرم به صورت قطعات فولادی در بیایند.

بعد از این که شمش‌های فولاد ساخته شدند می‌توان آن ها را به دو روش به شکل لوله‌های فولادی درآورد.

 • نوار‌های فولادی

در این روش با وارد کردن گرمایی حدود 2200 فارنهایت شمش‌های فولادی را به صورت نوار‌های طویل در می‌آورند که قطر بسیار کمی دارند. نوار‌های فولادی در مرحله بعد شسته می‌شوند و برای ساخت لوله مورد نظر برش می‌خورند. عرض هر کدام از این نوار‌ها شعاع لوله‌ها را مشخص می‌کنند.

نوار‌های فولادی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص به صورت لوله فرم داده می‌شوند. اما یک نکته باقی می‌ماند و آن این است که باید دو لبه لوله نزدیک شده به هم را جوش داد تا از هم باز نشوند.

این تکنولوژی جوشکاری می‌تواند به سه روش انجام بشود:

جوشکاری متداول

جوشکاری متداول

 1. جوشکاری متداول

در این روش با نزدیک شدن دو لبه نوار فولادی، گرمای وارد شده به این محصول باعث می‌شود که اتصال با همان گرمای فولاد اتفاق بیافتد. البته این مورد باعث می‌شود تا از شعاع نهایی لوله کم شود.

 1. Electric Resistance Welding

در این روش بعد از اینکه نوار‌ها با استفاده از روش رولی سرد به حالت مورد نظر تبدیل شدند، جریان الکتریسیته به آن‌ها وارد می شود. نتیجه گرمای بالا در نقطه اتصال خواهد بود به طوری که این گرما باعث شود اتصال دو لبه صورت بگیرد. این روش تا حدودی مثل روش جوشکاری متداول است.

 1. Spiral Welding

در این روش از جوشکاری به صورت سنتی اقدام به اتصال دو لبه می‌کنند.

 • استوانه‌های فولادی

این محصول می‌تواند به صورت مستقیم در روش رولی سرد و گرم از همان ابتدای تولید به وجود بیایند یا این که از شمش‌های فولادی مورد نظر به آنچه که هستند تبدیل شوند که در این صورت نیز باید از روش رولی سرد و گرم استفاده کرد.

بعد از اینکه این استوانه‌های تو پر تولید شدند باید مرحله‌ای دیگر از تولید را پشت سر بگذارند تا بتوانند تبدیل به استوانه‌های توخالی شوند. این محصول گرمای بسیار بالایی را متحمل می‌شود تا به راحتی بتواند تغییر فرم دهند.

با استفاده از یک عامل نفوذ کننده فضای درونی استوانه را می‌شکافند و خالی می‌کنند.

کاربرد لوله‌های فولادی

با توجه به نوع کاربرد‌هایی که این گروه از لوله‌ها نشان می‌دهند می‌توان کاربرد‌های آن‌ها را تقریبا در هر نوع صنعتی مشاهده کرد.

 • ساختمان سازی

در خیلی از مواقع از این لوله‌ها برای ثابت نگه داشتن و حفظ امنیت اسکلت ساختمان‌ها و یا ساختمان‌های در حال تعمیر استفاده می‌شود. لوله‌ها را تا عمق قابل توجهی به درون زمین فرو می‌کنند تا بتوانند فشار بیشتری را تحمل کنند.

اگر می‌خواهید با روند تولید محصول در ثامن آشنا شوید:

مراحل ساخت محصول در ثامن

 • گارد ریل‌ها

لوله‌های استیل با توجه به مقاومت قابل توجهی که دارند می‌توانند مورد خوبی برای استفاده به عنوان گارد ریل‌ها  باشند.

 • داربست

داربست‌های فلزی از اتصال و سوار‌شدن بر روی لوله‌های فولادی به وجود می‌آیند. استفاده از داربست رسیدن به نقاط خارج از دسترس را ممکن می‌سازد.

 • انتقال مایعات

از لوله‌های فولادی برای انتقال بسیاری از مایعات استفاده می‌شود.

انواع این لوله‌ها

این لوله‌ها بسته به نوع کاربردی که خواهند داشت در اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی تولید می‌شوند.

 1. لوله‌های فولادی گالوانیزه شده

این دسته از لوله‌ها از آهن سفید تولید شده‌اند. این دسته توسط لایه‌ای از روی پوشیده شده است که مقاومت و عمر لوله را در برابر مواردی مثل اکسید شدن، زنگ زدگی و ساییدگی بیشتر می‌کند.

انواع لوله های فولاد

انواع لوله‌های فولاد

 1. لوله‌های فولادی تیره

در ساخت این لوله‌ها از لایه‍‌ای از روی استفاده شده است، و سطح خارجی آن‌ها رنگ تیره‌ای دارد که علتش اکسیدهایی است که در طول پروسه تولید بر روی آن‌ها نشسته است.

هر دو محصول از استیل ساخته شده‌اند اما لوله‌های گالوانیزه شده گرانتر هستند و از دوام بالاتری برخوردار هستند. هر دوی این لوله‌ها قادر به انتقال مایعات مثل آب هستند، اما از آنجا که لوله‌های سیاه به مرور ساییده می‌شوند بهتر است که از آن‌ها بیشتر در انتقال گاز‌ها استفاده شود.

نتیجه گیری

با یکدیگر تعریف لوله‌های فولادی را برسی کردیم و در نهایت با انواع روش‌های ساخت و کاربرد‌های متنوع آن‌ها با خبر شدیم.

شما چی؟ توانستید آن چه از لوله‌های فولادی در نظر داشتید را مطالعه کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذراید.