نبشی ها یکی از مهم ترین اجزاء در پروژه های ساختمان سازی

نبشی

نبشی (Steel angle) که به آن زاویه فولادی نیز گفته می‌شود در اصل توسط فولاد کربن نورد گرم یا فولاد آلیاژی با مقاومت بالا تولید می‌شود.

در واقع پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود برهم باشد نبشی نام دارد که در سازه‌های متفاوت استفاده متفاوتی دارد.

نبشی در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود و باتوجه به کاربرد‌های متفاوت آن روش‌های ساخت متفاوتی نیز دارد. در این مقاله از ثامن فرفورژه به برسی روش‌های ساخت و کاربرد‌های این محصول فولادی می‌پردازیم.

نبشی چیست؟

نبشی یکی از مهم‌ترین مصالح و پروفیل‌های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در انواع پروژه‌ها استفاده می‌گردد. این محصول پروفیلی است که سطح مقطع آن دو ضلع عمود برهم می‌باشد نبشی‌ها با ۲ مشخصه  اندازه بال‌ها و ضخامت شناخته می‌شوند.

این محصول که کاربردهای متفاوت و زیادی دارد به روش‌های متفاوتی نیز ساخته می‌شود که در ادامه به برسی این روش‌ها می‌پردازیم

روش های ساخت

نبشی‌ها به 2 صورت تولید و روانه بازار می‌شوند:

 • پرسی

این نوع از یک ورق به طول 6 متر که از وسط خم شده و به آن شکل داده‌اند تولید می‌شود. در این روش ورق برش خورده، پرس می‌شود و برای تولید محصول نهایی آن را داخل دستگاه رول فورمینگ قرار قرار می‌دهند.

 • فابریک

ویژگی و مشخصه اصلی این دسته از نبشی‌ها این است که آن‌ها از همان ابتدا بصورت نبشی از خط تولید خارج می‌شوند و نیازی به انجام کار اضافه ندارند. در این روش تولید ابتدا شمش‌ها داخل کوره حرارتی قرار گرفته و حرارت می‌بینند در مرحله بعد برای افزایش طول و کاهش مقطع، آن‌ها را از قفسه‌های نورد عبور می‌دهند و پس از گذاشتن این مراحل نبشی آماده می‌شود. در واقع تفاوت این دو روش در نحوه تولید محصول است چراکه خروجی هردوی آن‌ها نبشی می‌باشد.

برسی شکل ظاهری نبشی

برسی شکل ظاهری

نبشی‌ها از لحاظ شکل ظاهری به 2 دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 • بال مساوری

همانطور که از نام آن پیداست در این نوع از محصول طول هر دو بال نبشی با یکدیگر برابر است برای نمایش این نوع از نبشی‌ها در نقشه‌های ساختمانی از حرف L در کنار سایز محصول به صورت “L200” استفاده می‌کنند و این به معنی آن است که طول هر دو بال نبشی 200 میلی متر است.

 • بال نامساوی

یعنی اندازه بال‌های این محصول فولادی نابرابر هستند. بطور معمول نبشی‌های بال مساوی رایج‌تر و پر استفاده‌تر از بال نامساوی‌ها هستند، اما این نوع هم در صنایعی و مصارفی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تشخیص این نوع محصول در نقشه‌های ساختمانی آن را بصورت L400*700 نشان می‌دهند که به معنی آن است که اندازه یکی از بال‌ها 400 و دیگری 700 میلی متر می‌باشد.برای ساخت نبشی بال نا‌مساوی از فولاد‌های مختلفی مانند ST52 ،ST37 و ST44 استفاده می‌کنند.

شناسایی نبشی ها

برای شناسایی نبشی‌ها 2 روش کلی وجود دارد.

 • اندازه بال
 • ضخامت

برای مثال اگر با L3*20*20 مواجه شدید به معنی آن است که نبشی مورد نظر دارای ضخامت 3 بوده و اندازه بال‌های آن 20 می‌باشد همچنین از آنجایی که اندازه بال‌های آن مساوی است می‌توان دریافت این نبشی از نوع بال مساوی است.

کاربرد‌ها

می توان گفت نبشی یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که در صنعت ساختمان سازی و در سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد از این قطعه در دکل‌های انتقال نیرو، خرپا، ماشین آلات صنعتی، فونداسیون، اتصال تیرآهن به بیم‌های باربر، سازه‌های LSF، بادبند، اتصال پل‌ها به ستون‌ها و در موارد دیگر استفاده می‌شود. برای اتصالات ساده در سازه نیز از آن استفاده می‌کنند.

انواع اتصال ساده عبارتند از :

 • اتصال نبشی جان
 • اتصال با نبشی نشیمنی ( تقویت نشده و تقویت شده )
 • اتصال نیم گیردار ( نیم صلب )
 • اتصال گیردار ( صلب )

آیا با آهن خام و نحوه استخراج آن آشنا هستید؟

آهن خام »

نبشی کشی ساختمان

نبشی کشی ساختمان یک عمل رایج و البته مهم در صنعت ساختمان سازی محسوب می‌شود و درواقع در جهت جلوگیری از ریزش یا سقوط دیوارهای سفالی، ساختمان بتن آرمه یا فولادی و دیوارهای بدون نما و نمادار انجام می‌شود. نکته مهم این است که در صورت عدم توجه به این کار و انجام ندادن آن مشکلات جدی اجرایی در ساختمان‌ها به وجود خواهد آمد.

انواع نبشی های موجود در بازار

انواع نبشی‌های موجود در بازار

 • گالوانیزه

در این محصول برای جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی آن از فلز روی برای پوشش آن استفاده می‌کنند که به آن گالوانیزه گفته می‌شود. استفاده از این محصول بیشتر در مکان‌هایی که امکان وجود رطوبت در محیط و زنگ زدن نبشی وجود دارد، رایج است.

 • ضد زنگ

 این قطعه با طی کردن مراحلی در هنگام ساخت در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم‌تر می‌شود این محصول به دو نوع متفاوت 304 و T316 تقسیم می‌شود. مدل 304 به وسیله فرایند نورد گرم تولید و برای استفاده در محیط‌ هایی که در معرض عوامل مختلف اعم از عناصر شیمیایی و آب نمک قرار دارند مناسب می‌باشد، از طرفی عملیات جوشکاری و برشکاری نیز به راحتی بر روی این محصولات صورت می‌گیرد. در مدل T316 برای افزایش مقاومت نبشی بر روی آن پوششی از جنس کروم، نیکل و مولیبدن کشیده می‌شود. این مدل در مقایسه با ۳۰۴ از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و به عنوان قفسه و یا پایه ضد زنگ در صنایع دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • اسپیرال

این مدل با نام گرم نوردیده بال مساوی در بازار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد این محصول در سایز‌های 2*20*20 تا 5*50*50 تولید می‌گردد.

 • لقمه

برای ساخت آسانسور‌ها از این نوع استفاده می‌شود این نوع را با نام نبشی‌های خرد شده نیز می‌شناسند.

در رابطه‌ با پروفیل‌های سنگین و کاربرد آن‌ها در ساختمان سازی بخوانید: 

پروفیل‌های سنگین >

 • پلاستیکی

این محصول از جنس پلی اتیلن می‌باشد که در سایز‌ها و ابعاد مختلف و برای مصارفی مانند بسته‌بندی میوه، صنایع سنگ، کاشی، سرامیک و ورق‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • پی وی سی

این نوع بیشتر در سرد خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ضخامت‌های 7 و 10 سانتی متری به بازار عرضه می‌شود.

 • تاشو پی وی سی

برای زوایای دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد این نوع نبشی به دلیل قابلیت تاشدگی تا ۱۸۰ درجه به راحتی می‌تواند زوایا را پوشش داده و مشکل ترک خوردگی یا شکستگی را نخواهد داشت.

استاندارد‌های نبشی

 • ASTM A36
 • GOST 8240
 • DIN EN 10056-1
 • ASME S1-36
 • GOST 8510

جمع بندی

نبشی یکی از محصولات ساخته شده از فولاد است که در ابعاد، اندازه و با استاندارد‌های متفاوت ساخته می‌شود این محصول دارای کاربرد‌های متفاوتی است که به صورت کامل در مقاله به آن پرداخته شد. این قطعه توسط کارخانه‌های مختلف تولید و در محصولات تولیدی از آن استفاده می‌شود. ما در ثامن فرفورژه نیز برای تولید محصولات متفاوت خود نظیر “چارچوب در” از این قطعه فولادی برای افزایش استحکام محصولات استفاده می‌کنیم و این اطمینان را به شما می‌دهیم که صنایع هشتمین نور (ثامن فرفورژه) از با کیفیت‌ترین محصولات موجود استفاده می‌کند.

مقالات پربازدید این هفته :

چگونه نوآوری در حال تغییر صنعت ساخت و ساز است

آشنایی با 7 شرکت برتر تولید کننده فولاد در جهان

ورق آلومینیومی موج دار | ورق آلومینیومی کرکره ای

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه