نحوه شناسایی آهن فرفورژه ای ؟ | تشخیص تفاوت های فرفورژه با سایر فلزات | SamenFerforge

شناسایی آهن فرفورژه‌ای یکی از مسئله‌هایی است که در هنگام خرید و انتخاب محصولاتی که از جنس فرفورژه هستند مهم است . در واقع هنگام خرید این دسته از محصولات باید قادر به شناسایی محصولات باکیفیت از آن‌هایی که کیفیت پایین‌تری دارند باشید. در این مقاله سعی کردیم تا راه کار‌هایی در جهت افزایش اطلاعات شما در خصوص فرفورژه و نحوه تشخیص و شناسایی آهن فرفورژه ای در اختیار شما قرار دهیم.

نحوه شناسایی آهن فرفورژه

  • تشخیص فرفورژه از چدن

آهن فرفورژه‌ای دارای ویژگی‌هایی است که آن را از چدن متمایز میکند برای مثال چدن فلزی شکننده است و در صورت وارد شدن فشار به آن احتمال شکستن آن افزایش می‌یابد این در صورتی است که فرفورژه بر اثر فشار نمی‌شکند بلکه خم شده و حالت می‌گیرد به همین دلیل آهن‌های فرفورژه‌ای اغلب ظریف‌تر از چدن هستند. چدن بطور معمول با ماهیت و اشکال تکراری آن مشخص می‌شود که حتی می‌تواند در یک الگوی چوبی حک شود اما هیچ وقت توسط چکش (مانند فرفورژه ) ساخته نمی‌شود

  • تشخیص فرفورژه از فولاد خفیف (کم کربن)

تشخیص تفاوت‌های فولاد خفیف از آهن فرفورژه‌ای معمولا برای افراد غیر حرفه‌ای کار مشکلی است چرا که هردوی آنها از ویژگی‌های مشترکی مانند خم شدن و متلاشی نشدن بهره می‌برند با این حال فولاد خفیف از کیفیت کاری پایین‌تری نسبت به فرفورژه بهره میبرد در واقع محصول ساخته شده از فولا خفیف (کم کربن) دارای کیفیت پایین‌تری نسب به محصولی است که از فرفورژه ساخته شده، از طرفی با بررسی شواهد موجود فولاد خفیف اغلب با خوردگی از بین می‌رود این درحالی است که فرفورژه مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارد.

نکاتی در جهت شناسایی آهن فرفورژه‌ای

تست جرقه

تست جرقه

جمع بندی

تقریبا می‌توان گفت شناسایی آهن فرفورژه‌ای کار آسانی نیست چراکه این کار به مقداری تجربه نیاز دارد. از طرفی به علت شباهت زیاد میان فرفورژه وسایر فلزات مانند فولاد خفیف یا کم کربن تشخیص این دو از هم کار مشکلی نیز هست. اما میشود با انجام یک سری تست ها مانند آن‌هایی که در بالا اشاره کردیم انجام این کار را تا مقداری راحت‌تر کرد البته که استفاده از فرد یا گروهی که تجربه کافی در ساخت و تولید محصولات فرفورژه‌ای دارد انتخاب و خرید محصول را به مقدار زیاد آسان‌تر می کند. سامن فرفورژه با داشتن سابقه و تجربه کافی و بهره مندی از افرادی خبره می تواند شما را در امر خرید هر گونه محصول فرفورژه‌ای از قبیل درب خانه، حفاظ درب و پنجره و سایر محصولات یاری کند.