بررسی مزایای هوش مصنوعی

بررسی مزایای هوش مصنوعی در صنعت ساختمان | Samenferforge

به نظر شما هوش مصنوعی در صنعت ساختمان چقدر می‌تواند تاثیر گذار باشد؟

شاید جالب باشد اگر بدانید حدود 7 درصد از نیروی کار جهان در صنعت ساخت و ساز مشغول به کار هستند، بنابراین این صنعت بخش عمده‌ای از اقتصاد جهان را دربر می‌گیرد.

افراد و مشاغل سالانه 10 تریلیون دلار برای فعالیت‌های مرتبط با ساخت و ساز هزینه می‌کنند. امروزه اما تعدادی از شرکت‌های بزرگ از هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری‌ها برای تغییر عملکرد و بهره‌وری خود استفاده می‌کنند.

صنعت ساخت و ساز جهانی طی چند دهه گذشته تنها 1 درصد در سال رشد داشته است. این مقدار را با نرخ رشد 3.6 درصد در تولید و 2.8 درصد برای کل اقتصاد جهان مقایسه کنید. بهره‌وری یا کل بازده اقتصادی هر کارگر در ساخت و ساز بصورت تقریبی ثابت مانده است. یکی از دلایل این امر این است که ساخت و ساز یکی از صنایع کم دیجیتالی جهان است و اتخاذ فناوری‌های جدید در این صنعت به کندی پیش می‌رود.

در این مقاله از سایت هشتمین نور (ثامن فرفورژه) همراه ما باشید تا شما را بیشتر از قبل با این موضوع و تاثیر فناوری و بخصوص هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز آشنا کنیم.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین چیست؟

در ابتدا بیایید به بررسی این موضوع بپردازیم که اصلا هوش مصنوعی چیست؟ هوش مصنوعی (AI) یک اصطلاح برای توصیف زمانی است که یک دستگاه از عملکردهای شناختی انسان مانند حل مسئله، تشخیص الگو و یادگیری تقلید می‌کند.

یادگیری ماشین زیر مجموعه‌ای از هوش مصنوعی است. یادگیری ماشین زمینه‌ای از هوش مصنوعی است که از تکنیک‌های آماری استفاده می‌کند تا به سیستم‌های رایانه‌ای امکان “یادگیری” از داده‌ها را بدهد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای ساخت و ساز هوشمند

کاربرد‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت ساختمان وسیع است. از جمع آوری اطلاعات برای بررسی تا را‌ه‌اندازی سیستم‌های ایمنی هوشمند همه از حداقل هوش مصنوعی برخوردار هستند. هنگامی که در راه‌اندازی یک پروژه با انبوهی از داده‌ها مواجه هستید می توانید از یادگیری ماشین به عنوان دستیار هوشمند خود استفاده کنید تا کارها به نحوی راحت‌تر و سریعتر جریان داشته باشد.

در ادامه این مقاله به بیان 10 مثال شما را بیشتر با تاثیر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان آشنا می‌کنیم.

7 نمونه از تاثیر هوش مصنوعی در ساخت و ساز

1. جلوگیری از افزایش هزینه‌ها

بیشتر پروژه‌های بزرگ با وجود به کارگیری بهترین تیم‌های پروژه، از حداکثر میزان بودجه قابل مصرف. عبور می‌کنند. شبکه‌های عصبی مصنوعی در پروژه‌ها، برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها بر اساس عواملی مانند اندازه پروژه، نوع قرارداد و سطح شایستگی مدیران پروژه، استفاده می‌شوند. همچنین با استفاده از بازه‌های زمانی مانند زمان شروع و پایان پروژه، توسط برنامه‌های پیش بینی کننده و شبکه‌های عصبی، امکان پیش بینی زمان‌بندی واقعی بوجود می‌آید.

2. هوش مصنوعی برای طراحی بهتر ساختمان‌ها

مدل سازی اطلاعات ساختمان یک فرآیند مبتنی بر مدل سازی سه بعدی است که به معماران، مهندسین و حرفه‌ای‌های این صنعت بینشی میدهد تا به طور موثر برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها را انجام دهند.

برای برنامه ریزی و طراحی ساخت و ساز یک ساختمان، مدل‌های سه بعدی؛ باید برنامه‌های معماری، مهندسی، مکانیکی، برقی و لوله کشی (MEP) و توالی فعالیت تیم‌های مربوطه را در نظر بگیرد. چالش این است که اطمینان حاصل شود که مدل‌های مختلف تیم‌های فرعی با یکدیگر برخورد نمی‌کنند.

این صنعت در تلاش است تا از یادگیری ماشین در قالب طرح تولیدی (Generative Design) برای شناسایی و کاهش درگیری بین مدل‌های مختلف تولید شده توسط تیم‌های مختلف در مرحله برنامه‌ریزی و طراحی استفاده کند تا مانع از دوباره کاری شود. نرم افزاری وجود دارد که از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای کشف انواع تغییرات و گزینه‌های طراحی را تولید می‌کند.

 

هوش مصنوعی برای طراحی بهتر ساختمان ها

 

3. کاهش ریسک

هر پروژه ساختمانی دارای ریسک‌هایی است که به اشکال مختلفی از جمله کیفیت، ایمنی، زمان و خطر به وجود می‌آید. هرچه این پروژه بزرگتر باشد، خطر بیشتری وجود خواهد داشت، زیرا چندین پیمانکار فرعی وجود دارد که بطور موازی در تجارت‌های مختلف و مرتبط با پروژه کار می‌کنند.

امروزه اما هوش مصنوعی و نرم افزارهایی وجود دارد که پیمانکاران از آن‌ها برای رصد و اولویت‌بندی ریسک در محل کار استفاده می‌کنند، بنابراین تیم پروژه می‌تواند زمان و منابع محدود خود را بر روی بزرگترین عوامل خطر متمرکز کند.

4. برنامه‌ریزی پروژه

در سال 2018 استارتاپی با موضوع هوش مصنوعی و با هدف کاهش وقت پروژه‌ها و جلوگیری از صرف هزینه بیشتر از بودجه در صنعت ساخت و ساز به راه افتاد. این شرکت با استفاده از ربات‌هایی طرح‌های 3D را دریافت کرده و آن‌ها را به یک شبکه عصبی وارد می‌کرد تا متوجه این موضوع شود که یک پروژه ساختمانی تا چه حد می‌تواند بخش‌های مختلفی را درگیر خود کند.

اگر با توجه به نتیجه بدست آمده از این تحقیقات امکان بروز مشکل در آینده وجود داشته باشد. مدیران می‌توانند قبل از بروز مشکل برای رفع آن برنامه ریزی کرده و مانع از بوجود آمدن مشکل در مراحل مختلف پروژه شوند

آیا با تاثیر اینترنت اشیا بر زندگی مردم آشنایی دارید؟ پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید»

آشنایی با اینترنت اشیا و بررسی چگونگی تاثیر آن بر شهرها

5. هوش مصنوعی باعث ایجاد مشاغل تجاری بیشتر می‌شود

شرکت‌هایی وجود دارند که در حال شروع به ارائه ماشین آلات ساختمانی خودران هستند تا کارهای تکراری را با کارایی بهتر از همتایان انسانی خود انجام دهند، مانند ریختن بتن، آجر کاری، جوشکاری و تخریب. کار حفاری و آمادگی توسط بولدوزرهای خودمختار یا نیمه خودمختار انجام می‌شود که می‌تواند با کمک یک برنامه نویس انسانی، محل کار را با مشخصات دقیق آماده کند.

این کارگران انسانی را برای کارهای ساختمانی آزاد می‌کند و زمان کلی لازم برای تکمیل پروژه را کاهش می‌دهد. مدیران پروژه همچنین می‌توانند میزان فعالیت مفید کارمندان و کارگران خود را ارزیابی کنند. آنها از ارزیابی چهره، دوربین‌های داخلی و فناوری‌های مشابه برای ارزیابی بهره‌وری کارگران و تعیین میزان مطابقت با رویکرد‌های خود استفاده می‌کنند.

6. هوش مصنوعی برای ایمنی در ساخت و ساز

کارگران ساختمانی پنج برابر بیشتر از کارگران دیگر مشاغل در این کار کشته می‌شوند. به گفته اداره ايمني و بهداشت حرفه‌اي آمریکا (OSHA) ، علل اصلی مرگ و میر در صنعت ساخت و ساز سقوط از ارتفاع می‌باشد. به همین دلیل یک پیمانکار مستقر در بوستون با فروش سالانه 3 میلیارد دلار در حال تهیه الگوریتمی است که عکس‌ها را از محل پروژه@های خود جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند.

این شرکت می‌گوید که می‌تواند رتبه بندی ریسک را برای پروژه‌ها به طور بالقوه محاسبه کند، بنابراین در صورت شناسایی یک تهدید بالا، می‌توان جلسات امنیتی برگزار کرد تا خطر بوجود آمده را تا حدودی کاهش داد و حتی مانع از رخ دادن آن شد.

 

هوش مصنوعی برای ایمنی در ساخت و ساز

 

7. هوش مصنوعی کمبود نیروی کار را برطرف می‌کند.

کمبود نیروی کار و تمایل به تقویت بهره‌وری در صنعت، شرکت‌های ساختمانی را وادار به سرمایه گذاری در هوش مصنوعی می‌کند. یک گزارش مک کینزی (شرکت مشاور مدیریت جهانی است) در سال 2017 می گوید که شرکت‌های ساختمانی می‌توانند با تجزیه و تحلیل زمان واقعی داده‌ها، بهره وری را تا 50 درصد افزایش دهند.

شرکت‌های ساختمانی برای برنامه‌ریزی بهتر برای توزیع کار و ماشین آلات در مشاغل ، شروع به استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌کنند.

یک روبات دائماً پیشرفت کار و موقعیت مکانی کارگران و تجهیزات را ارزیابی می‌کند و مدیران پروژه را قادر می‌سازد بلافاصله بگویند در کدام مکان‌های شغلی کارگران و تجهیزات کافی برای تکمیل پروژه در برنامه وجود دارد و ممکن است در جایی که می‌توان نیروی کار اضافی مستقر کرد.

جمع بندی

در این مقاله از شرکت هشتمین نور قصد داشتیم تا با بیان نکاتی تاثیر هوش مصنوعی را بر صنعت ساختمان سازی بیان کنیم. و این مطلب را روشن کنیم که در طی سال‌های گذشته پیشرفت‌های تکنولوژی سبب بهبود وضعیت این صنعت و افزایش بهره‌وری آن شده است.

نظرات خود را راجع به این مقاله با ما در میان بگذارید.

 

مقالات پربازدید این هفته :

ساختمان سبز چیست؟ | چرا باید به سمت استفاده از این نوع سازه ها بریم؟

اگر به دنبال یک تولید کننده فولاد خوب هستید این نکات را در ذهن داشته باشید

آینده فولاد و 3 راه تضمین کننده آینده ای امن تر برای زمین | Samenferforge

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *