ورق آلومینیومی موج دار | ورق آلومینیومی کرکره ای | SamenFerforge

ورق آلومینیومی موج دار

ورق آلومینیومی موج دار از کاربردی‌ترین محصولات دنیای صنعت به حساب می‌آید که توانسته جایگاه مناسبی را در عمده صنایع به خود اختصاص دهد. شاید کاربردی‌ترین نقششان را در ساخت سقف خانه‌ها دیده باشید که در تماس مستقیم تغییرات آب و هوایی شدید قرار می‌گیرد. چطوری است که این ورق‌ها با وجود چنین تحولاتی مقاوم می مانند و زنگ نمیزنند؟

در این مقاله از SamenFerforge قصد داریم از ویژگی‌ها و کاربرد‌های ورق‌های آلومینیومی کرکره‌ای بگوییم.

ورق‌های کرکره‌ای و مستحکم

آلومینیوم به طور کلی از سایر فلزات مقاومت بیش‌تری از خود در مقابل شرایط جوی نشان میدهد، مخصوصا فلزاتی که در ساختار خود آهن داشته باشند. پس طبیعی است که ورق‌های به وجود آمده از این عنصر نیز ویژگی‌های مشابه را از خود نشان بدهند و متناسب با کاربردشان مقاومت مورد نیازی از خود به نمایش بگذارند. در بسیاری از موارد از لایه‌های بخصوصی بر روی سطوح این ورق‌ها استفاده می شود که عمر آن‌ها را از آن چیزی که هست نیز بیشتر می‌کند.

انواع مختلفی از این ورق‌ها تولید می‌شوند که هر کدام متناسب با کاربردشان دارای موج‌های متفاوتی با عمق و عرض مختلف هستند.

دلیل موج دار بودن ورق های آلومینیومی 

دلیل موج دار بودن ورق‌های آلومینیومی 

آیا تا به حال به بافت مقوا دقت کرده‌اید؟ مقوا از لایه‌های متعددی تشکیل شده است که هر کدام به صورت جداگانه مقاومت خاصی از خود نشان نمی‌دهند. در عوض با وجود لایه‌های موج دار متصل به هم از مقاومتی بهره‌مند می شوند که به راحتی می‌توانند اجسام سنگینی را نگه دارند.

دلیلش تنها و تنها موج دار بودن لایه‌های متعدد این سطوح است. که در کنار یکدیگر لایه‌ای مقاوم را تشکیل می دهند. در رابطه با ورق های آلومینیومی موج دار نیز همین موضوع مطرح است. در واقع موج‌های به کاربرده شده مقاومت دو چندان ورق‌ها را تضمین خواهد کرد.

علاوه بر مقاومت، ورق‌ها در مواجه شدن با مواردی چون باران، طوفان و … ایستادگی بهتری خواهند داشت.

کارتن پلاست و کاربرد‌های متنوع آن را مطالعه کنید: 

کارتن پلاست >

مزایای استفاده از ورق‌های کرکره ای

دلایل زیادی مبنی بر استفاده از ورق‌های آلومینیومی وجود دارد که برخی از آن‌ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

  1. طراحی

این دسته از ورق‌ها به راحتی به هر شکلی فرم می‌گیرند. و البته تنوع بسیار بالایی نیز در طرح‌های آن‌ها وجود دارد و هر کدام از آن‌ها با توجه به کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به رنگ پذیری خوب آلومینیوم می‌توان هر طرحی را به هر رنگی بر روی آن پدید آورد.

  1. اقتصادی

هزینه تهیه ورق‌ها بسیار مناسب است و در مقایسه با روش‌های سنتی ارزان تر تمام خواهد شد. این در حالی است که آلومینیوم خود مقاومت قابل ملاحظه‌ای دارد و لازم نیست به فکر مراقبت از آن باشید.

  1. سبک

این قابلیت ورق‌های آلومینیومی کرکره‌ای باعث شده تا در موارد بسیار متعددی از آن‌ها در تولیدات قطعات سنگین و ماشین آلات استفاده شود. می‌توان در این میان به هواپیماها اشاره کرد که با وجود این ورق‌ها وزن نهایی بسیار پایین تر از حد معمول را خواهند داشت. این ویژگی مصرف سوخت و انرژی را نیز کاهش خواهد داد.

  1. فرم گیری

این ورق‌ها را به هر شکلی می‌توان در آورد. می توان آنها را برش داد، تا زد و گرد کرد.

  1. قابل بازیافت

درست مثل هر فلز دیگری از گروه فلزهای غیرآهنی می‌توان این محصول را بازیافت کرد و بدون از دست رفتن هیچ گونه از عناصرش آن را بارها و بارها مورد استفاده قرار داد.

کاربرد ورق‌های آلومینیومی

ورق‌های آلومینیومی نیز درست مثل آلومینیوم از جایگاه پرکاربردی در دنیای صنعت برخوردار هستند. در این قسمت چندی از پر رنگ‌ترین کاربرد هایشان را با یک دیگر بررسی خواهیم کرد.

آیا با تفاوت‌های بتن آرمه و یا بتن مسلح آشنا هستید؟

بتن آرمه >

  • بسنه‌بندی کردن

بسیاری از قوطی‌های کنسور که از آن‌ها استفاده می‌کنید از ورق‌های آلومینیومی و یا بازیافت شده همین عنصر تشکیل شده‌اند. از این عنصر در بسیاری از بسته‌ بندی‌های این چنینی استفاده می‌شود.

  • ساختار بدنه

همانطور که اشاره کردیم، آلومینیوم به دلیل سبکی و مقاومت بالایش در ساخت بدنه اتومبیل‌ها و هواپیما‌ها بسیار کاربرد دارد که در نهایت منجر به بالابردن امنیت و پایین آمدن هزینه سوخت و انرژی خواهد شد.

  • ملزومات آشپزخانه

بسیاری از بشقاب‌ها و لوازم این چنینی در آشپزخانه از این ورق‌ها تشکیل شده‌اند.

کاربرد ورقه های آلومینیومی

  • ساختمان سازی

در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که کاربرد عمده این ورق‌ها در ساخت سقف برای ساختمان‌ها است. ویژگی‌های مطلوب این محصول آن را به گزینه مناسبی تبدیل کرده است.

  • کانتینرها

کانتینر‌های غول پیکری که برای نقل و انتقال محصولات به کار گرفته می‌شوند همگی از این ورق‌ها ساخته شده‌اند.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که استفاده از این محصول در هزینه نهایی شما تاثیر چشمگیری خواهد داشت آن هم با این دید که ورق‌های آلومینیومی موج دار نیاز به مراقبت ندارند.

هر چند در انتخاب این ورق‌ها باید توجه داشته باشید تا بهترین نمونه ممکن را برای پروژه خود انتخاب کنید.

مقالات پربازدید این هفته :

آشنایی با 7 شرکت برتر تولید کننده فولاد در جهان

راهنمای داشتن یک خانه مینیمال

ورق آهنی

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه