پروفیل سبک، از پر کاربرد ترین موارد در صنایع مختلف

پروفیل سبک

پروفیل سبک یکی از انواع پروفیل‌هایی است که در زمینه‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گاهی آن را پروفیل مبلی خطاب ‌میکنند. در مقاله امروز ثامن فرفورژه قصد داریم تا در رابطه با این پروفیل صحبت کنیم و از انواع کاربرد‌ها و ویژگی‌های آن بگوییم. با ما همراه باشیم.

قبل از اینکه بخواهیم پروفیل سبک را تعریف کنیم باید دید واضح و متناسبی از پروفیل‌ها پیدا کنیم.

پروفیل چیست؟

پروفیل‌ها از پرکاربردترین مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند. به طوری که اگر قصد ساختن یک سازه را دارید و یا به طور کلی می‌خواهید در هر صنعتی یک چهارچوب را به عنوان زیر بنا بسازید، حتما سرو کله‎تان به پروفیل‌ها خواهد خورد.

پروفیل‌ها استوانه‌هایی هستند که به صورت‌های متنوعی وجود دارند و بسته به کاربردشان در اندازه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار پروفیل‌ها به صورت باز و بسته تولید می‌شود.

 • پروفیل‌های باز

در این دسته از پروفیل‌ها می توان میلگرد‌ها، تیرآهن، ناودانی و نبشی‌ها را مثال زد.

پروفیل های بسته

در مورد پروفیل‌های بسته می‌توان استوانه‌ای‌ هایی را مثال زد که به شکل قوطی و مستطیل هستند.

همانطور که اشاره کردیم این پروفیل‌ها با توجه به نوع ساختار و اندازه خود در صنایع مختلفی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پروفیل سبک

پروفیل سبک

نام دیگری که بر روی این محصول نسبت داده‌اند پروفیل مبلی است که البته بی ربط با کاربرد‌های آن نیز نیست.

این پروفیل که از ظرافت و مقاومت کمتری نسبت به پروفیل سنگین برخوردار است در مصارف متنوعی متناسب با ویژگی‌هایش به کار میرود.

این نوع پروفیل را ‌میتوان به دو روش مختلف تولید کرد:

·         نورد سرد
·         ورق روغنی

هر آنچه را که باید در مورد پروفیل سنگین بدانید: 

پروفیل سنگین

کاربرد پروفیل‌های سبک

همانطور که اشاره کردیم پروفیل‌ها به طور کلی از پرکاربرد‌ترین مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند. پروفیل قوطی و یا سبک نیز به نوبه خود نقش بزرگی در این افتخار ایفا می‌کند. اجازه دهید چند مورد را با یکدیگر بررسی کنیم:

 • خودرو سازی

از این پروفیل در ساخت چهارچوب‌های خودرو‌ها استفاده می‌شود.

 • دوچرخه سازی

با توجه به ظرافت بالای قطعات دوچرخه می‌توان گفت که پروفیل مبلی از بهترین انتخاب‌ها برای ساخت دوچرخه است.

 • صنعت مبلمان سازی

پروفیل سبک از مقاومت خوبی برخوردار است، نه تا این اندازه که بتواند مانع از سقوط یک ساختمان بشود اما آن قدر مقاوم است تا در تولید اسکلت مبلمان مقاومت خوبی از خود نشان بدهد.

ویژگی‌های پروفیل‌های مبلی

البته پروفیل‌های سبک تنها به دلیل ویژگی‌های بخصوصی که دارند توانسته‌اند تا این حد از محبوبیت برسند مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این موارد را با یکدیگر مقایسه ‌می‌کنیم.

 • انعطاف پذیری و فرم پذری

این دسته از پروفیل‌ها قابلیت قابل توجهی در انعطاف‌پذیری و تغییر فرم دارند به این معنا که میتوان خیلی راحت تغییراتی را بر روی آن ها اعمال کرد.

 • ظرافت بالا

می توان گفت پروفیل سنگین از مقاومت بالایی برخوردار است و به این راحتی‌ها نیز فرم خود را از دست نخواهد داد. اما از طرفی باید این را نیز در نظر گرفت که به دلیل ظرافتی که دارند استفاده از پروفیل مبلی در صنایع مبلمان سازی بسیار کار را در این مورد راحت‌تر کرده است.

 • تنوع در وزن و اندازه

این پروفیل در اندازه‌ها و وزن‌های مختلفی تولید می‌شود که انتخاب هر کدام از آن‌ها کاملا به مصرف کننده و پروژه مصرف کننده دارد.

از دیگر ویژگی‌های پروفیل سبک می‌توان به قطر دقیق آن و قابلیت آبکاری این محصول اشاره کرد.

مقایسه پروفیل سبک و پروفیل سنگین

مقایسه پروفیل سبک و پروفیل سنگین

تا به این جا با تعریف کلی از پروفیل و البته یکی از پرکاربردترین اعضای این دسته یعنی پروفیل مبلی (سبک) آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم دو پروفیل سبک و سنگین را با یکدیگر مقایسه کنیم.

 • ضخامت

شاید اولین موردی که در تماشای این دو محصول به چشمتان بخورد اندازه آن دو و تفاوت چشمگیرشان از یک دیگر باشد.

پروفیل‌های مبلی ضخامت زیر 1.5 و پروفیل‌های سنگین ضخامتشان بیشتر از 1.5 است.

 • تولید

همانطور که اشاره کردیم در تولید پروفیل سبک از ورق سرد استفاده می‌شود در حالی که ورق سیاه در تولید پروفیل‌های سنگین کاربرد دارد.

 • مقاومت

می توان از ضخامت این دو پروفیل حدس زد که پروفیل‌های سنگین در صنایعی به کار گرفته می‌شوند که باید فشار بالایی را تحمل کنند در حالی که پروفیل سبک قادر به انجام این کار نیست.

 • قیمت

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید پروفیل سنگین با وجود وزن بالا قیمت کمتری نسبت به پروفیل سبک دارد. چرا که پروفیل سبک با وجود وزن کم طول بلندتری دارد که این کمبود را جبران می‌کند.

نتیجه گیری

امروزه پروفیل‌های سبک را می‌توان در هر صنعت و حرفه‌ای دید، کافیست کمی دقت کنید تا ببینید چطور این محصول توانسته است چنین جایگاه محکمی را در دل صنایع متعدد به خود اختصاص دهد. بار دیگر که از دوچرخه خود استفاده می‌کنید خوب به اجزایش دقت کنید. در قطعات آن از پروفیل سبک استفاده شده است.

مقالات پربازدید این هفته :

بایدها و نبایدهای خرید دستگاه برش لیزری |بررسی مزایا و معایب این دستگاه

راهنمای داشتن خانه ای با دکوراسیون فرانسوی

ورقه آلومینیومی موج دار

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه