پروفیل سنگین و کاربرد های فراوان آن در صنعت

پروفیل سنگین

پروفیل سنگین از دسته پروفیل‌هایی هستند که به علت مقاومت بالایشان در زمینه‌های بسیار متعددی چون ساخت و ساز و صنایع ماشین سازی کاربرد دارند. در مقاله امروز ثامن فرفورژه نیز سعی داریم توضیحی جامع ولی دقیق از پروفیل سنگین داشته باشیم و ساختار و کاربرد‌های آن را با هم بررسی کنیم.

ساختار پروفیل‌های سنگین

پروفیل‌های سنگین دسته‌ای دیگر از انواع پروفیل‌ها را تشکیل می‌دهند که از صفحه‌های فلز سیاه رنگ تولید می‌شوند.

روند تولید این دسته از پروفیل‌ها از طریق روشی به نام نورد گرم صورت می‌گیرد.

در این روش ابتدا صفحات فلز تا حد زیادی گرما به خود می‌گیرد تا جایی که به راحتی بتوان آن‌ها را به هر شکلی که مورد نظر است حالت داد.

پروفیل مورد نظر بعد از اینکه سرد شد به شکل نهایی را به خود خواهد گرفت و قابل استفاده خواهد بود.

می‌توان ضخامت انواع این پروفیل‌ها را چیزی بین 1.5 تا 2.5 دانست که البته متناسب با نوع کاربردی که خواهند داشت انتخاب می‌شوند. شکل نهایی عمده پروفیل‌ها همان استوانه‌های مستطیلی و مربعی شکلی است که احتمالا هر کس حداقل یک بار ‌ها را دیده است.

آیا با فولاد‌های ضد زنگ و نسوز آشنایی دارید؟

فولادهای ضد زنگ و نسوز >

ساختار پروفیل های سنگین

این پروفیل‌ها با توجه به نوع تحمل بالایی که در مقابل فشار از خود نشان می‌دهند توانسته اند جایگاه خوبی را در صنعت و ساخت و ساز کسب کنند و البته کاربرد بالایی نیز دارند.

به کلی کاربرد عمده این پروفیل‌های سنگین در ستون‌های ساختمان است و یا در صنعت ماشین‌سازی که در ساخت ماشین آلات عظیم به کار می‌روند.

ویژگی‌های پروفیل سنگین

این دسته از پروفیل‌ها همانطور که اشاره کردیم قابلیت بالایی در تحمل فشار دارند، اما علاوه بر آن ویژگی‌های دیگری هم دارند که آن‌ها را محبوب کرده است.

قابلیت جوشکاری یکی از مواردی است که در استفاده از هر نوع فلزی باید در نظر داشت، پروفیل سنگین نیز این قابلیت را دارد که عملیات جوش کاری بر روی آن به راحتی صورت بگیرد.

این پروفیل همچنین از میزان سختی بالا و مناسبی در طول سطح خود برخوردار است، این به این معناست که سطح این پروفیل به راحتی خش بر نمی‌دارد و ساییده نمی‌شود و یا در استفاده از آن مشکل جدی به وجود نخواهد آمد، همین مسئله نشان می‌دهد که این پروفیل از عمر خوبی برخوردار است.

توجه داشته باشید که رنگ کردن این فلزات باعث می‌شود که زنگ‌زدگی پروفیل تا مدت بسیار طولانی به تعویق بیافتد و در مقابل اکسید شدن مقاوم بماند هر چند این روش دائمی نخواهد بود.

در نهایت اینکه می‌توانید این پروفیل را با قیمتی مناسب تهیه کنید، پس می‌توان گفت این مواد از بهترین انتخاب‌ها در صنعت و ساخت و ساز‌ها به حساب بیایند.

از پروفیل‌های سبک چه می دانید؟

پروفیل سبک

مقایسه پروفیل‌های سنگین و سبک

تا به اینجای مقاله تعریفی از پروفیل سنگین داشتیم و انواع کاربرد‌ها و ویژگی‌های آن را با هم بررسی کردیم. هر چند در مقالات بعدی ثامن فرفورژه نگاه عمیق‌تری به پروفیل‌های سبک (نوع دیگری از این دسته فلزات) خواهیم داشت اجازه دهید با هم مقایسه بسیار کوتاهی بر قیمت این دو نوع پروفیل داشته باشیم.

مقایسه پروفیل های سنگین و سبک

با وجود اینکه دلایل زیادی مثل نوسانات دلار، نرخ تمام شده تولید این دو پروفیل از طریق روش‌های نورد سرد و گرم و یا عرضه و تقاضا در بازار بر قیمت این دو پروفیل تاثیر دارند، اما باید یک نکته جالب را در رابطه با قیمت تمام شده این دو محصول بدانید.

هر چند قیمت عمدتا با توجه به وزن محصول بسته می‎شود، پروفیل‌های سبک گرانتر از نوع سنگین هستند. دلیلش نیز بسیار ساده است. پروفیل‌های سنگین در مقایسه با پروفیل‌های سبک طول کوتاه‌تری دارند و وزن آن‌ها از پروفیل‌هایی سبکی با وجود طول بسیار بلندشان کمتر تمام خواهد بود.

نتیجه گیری

تا به الان باید به این نتیجه رسیده باشید که پروفیل سنگین با توجه به ویژگی‌های مناسبی که در ساختار خود جای داده می‌تواند گزینه مناسبی در پروژه‌های ساختمانی باشد و در صنایع تولیدات ملاشین آلات نیز به راحتی مقاومت ساختار چنین ماشین‌هایی را تضمین خواهد کرد.

مقالات پربازدید این هفته :

باید ها و نباید های خرید دستگاه برش لیزری

راهنمای داشتن خانه ای با دکوراسیون فرانسوی

آینده فولاد و 3 راه تضمین کننده آینده ای امن تر برای زمین

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه