آشنایی با چدن و معرفی انواع مختلف از این آلیاژ پر مصرف

آهن خام

چدن چیست و دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد که توانسته است تا این حد در میان صنایع مرتبط با آهن محبوب و پرکاربرد شود؟ این عنصر که تا به امروز به دلیل انعطاف بالا کاربرد‌های بسیاری دارد توانسته است نقش خود را با توجه به تکنولوژی‌های متنوع از همیشه پررنگ‌تر سازد.

طبق شواهدی که به دست آمده اولین استفاده از چدن به قرن 5 قبل از میلاد بر می‌گردد. ظاهرا چینی‌ها علم استفاده از این ماده را کسب کرده و در موارد متعددی مثل ساخت سلاح‌های جنگی، زره و بناهای از آن استفاده می‌کردند.

با وجود گذشت هزاران سال همچنان از این ماده در صنایع متعددی استفاده می‌شود. اما قبل از این که به کاربرد چدن بپردازیم بهتر است تعریفی کوتاه از این ماده داشته باشیم و با ویژگی‌های آن آشنا شویم تا بتوانیم کاربرد آن را بهتر درک کنیم.

چدن آلیاژ انعطاف‌پذیر

همانطور که در مقاله دیگر اشاره کردیم آهن یکی از پرکاربردترین عناصر روی زمین است، پس طبیعی است که به همین نسبت تعداد آلیاژ‌های آن نیز متعدد باشد.

هر آنچه را که باید در رابطه با آهن بدانید:

آهن چیست؟ 

در پاسخ به این پرسش که چدن چیست باید اظهار داشت، چدن یکی از بیشمار آلیاژ‌های آهن محسوب می‌شود که میزان قابل توجهی کربن در خود جای داده است. این عنصر نیز با توجه به نوع ناخالصی‌ها و میزان آن‌ها می‌تواند رنگ و کاربرد‌های متنوعی داشته‌باشد.

این فلز را از ذوب کردن چدن و یا آهن خام در کوره‌های بزرگ به وجود می‌آورند، مواد ذوب شده را در قالب‌هایی می‌ریزند تا سرد شوند، محصول قالب شده همان چدنی است که توانسته از هزاران سال پیش کاربرد خود را در صنعت حفظ کند.

انواع چدن

انواع چدن

انواع چدن

با توجه به نوع و میزان ناخالصی‌هایی که در این ماده قرار گرفته است، ویژگی‌هایش فرق خواهد داشت. این فلز را می‌توان به 2 دسته تقسیم کرد که چدن سفید و خاکستری از انواع آن‌ها هستند.

در ادامه به بررسی این دو دسته می‌پردازیم.

  1. چدن سفید

این نوع به علت داشتن مقادیر بالایی از آهن کاربید در ساختارش، به رنگ سفید در آمده است.

داشتن این میزان از آهن کاربید باعث شده تا مقاومت آن بسیار بالا برود.

چدن سفید در صورت ضربه دیدن، ترک نمی‌خورد بلکه نیروی وارد شده به آن را عبور می‌دهد.

به علت مقاوت بالای این گونه کاربرد چندانی از آن در صنعت وجود ندارد و بیشتر در مقاصد نظامی ممکن است استفاده شود.

  1. چدن خاکستری

تا به حال متوجه شده‌اید که نوک گرافیتی مداد چقدر نرم و حالت‌پذیر است؟ دلیل آن خاصیت شکنندگی بالای گرافیت است. این نوع نیز در برابر ضربات مقاوت پایینی دارد و نه تنها ترک می‌خورد بلکه به چندین تکه نیز تقسیم می‌شود.

چدن خاکستری با توجه به میزان بالای سیلیکون در ساختارش قابلیت انعطاف بالایی دارد و در صنعت کاربردهای متعددی را به خود اختصاص می‌دهد.

ویژگی های چدن 

ویژگی‌های متعدد این عنصر کم هزینه باعث شده تا کاربرد آن در صنعت روز به روز افزایش پیدا کند. ما نیز در این قسمت به چند مورد از این قابلیت‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • قدرت بالا

مقاومت بالا و چشم گیر این عنصر توجه خیلی از صنایع را به خود جلب کرده، مقاومت (نقطه ذوب بسیار بالا) و چکش خواری که این عنصر در خود دارد بسیار بهتر از ویژگی‎های آهن خام است که البته هزینه کمتری نسبت به کار با آهن دارد.

  • قالب گیری

قالیت انعطاف این عنصر به قدری بالاست که می‌توان آن را به هر شکلی درآورد. تنها کافیست این ماده ذوب شده را درون قالب مورد نظر خود بریزید.

اگر می‌خواهید با مراحل ساخت محصولات در ثامن فرفورژه آشنا شوید: 

مراحل ساخت محصول در SamenFerforge 

  • ماشین کاری

قابلیت‌های متعددی مثل مقاومت کششی، میکرو ساختارها و سختی این عنصر آن را گزینه خوبی برای ماشین کاری شدن کرده است.

ویژگی های چدن

ویژگی های چدن

  • کم هزینه و ماندگاری

این ماده از بازیافتی‌های چدن به وجود می‌آید، این موضوع صرفه‌جویی و مسئله بازیافت را مطرح می‌کند. تولید آن از بازیافتی‌ها هزینه کمی را به خود اختصاص می‌دهد.

علاوه بر صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی این را هم در نظر بگیرید که بازیافت شده این محصول قابلیت چکش خواری بهتری را از خود نشان خواهد داد.

چدن در صنعت

با توجه به مقاومتی که این فلز از خود نشان می‌دهد مصارف متعددی را به دنبال خود راه انداخته است اما مسئله دیگری که وجود دارد حضور کربن و سختی غیر عادی این ماده است که باز هم با این وجود در تولید موارد متعددی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • خودروسازی

قابلیت قالب‌گیری و ماشین‌کاری این عنصر را به گزینه مناسبی در ساخت قطعات خوردو تبدیل کرده است.

  • ساخت لوله‌های حمل مایع

از این فلز در ساخت لوله‌هایی استفاده می‌کنند که قادرند مایعات را جابه‌جا کنند.

  • قابلمه‌های چدنی

شاید تعریف ظروف آشپزخانه چدنی را شنیده باشید. اما این که چرا از این عنصر در ساخت این موارد استفاده می‌کنند بر می گردد به نقطه جوش بالای این عنصر.

نتیجه گیری

تا به اینجای مقاله به شما تعریفی از این که چدن چیست را ارائه دادیم و دلایل استفاده از آن را نیز شرح دادیم. اما جالب است بدانید که ما نیز در ثامن فرفورژه با استفاده از به‌روز‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا از این فلز در ساخت قطعات گلنرده و محصولات این جنسی خود استفاده می‌کنیم. ساخت این محصولات نه تنها از کیفیت کار کم نمی کنند بلکه به دلیل ویژگی قالب‌گیری و مقاوت بالا می توانند ظریف‌ترین طرح‌ها را به خود بگیرند و در عین حال با قیمت بسیار پایین‌تر در اختیار مشتریان قرار داده شوند.

مقالات پربازدید این هفته :

نقش نبشی در ساختمان سازی چیست؟

درب فرفورژه ای یا چوبی ؟

فولاد نسوز و ضد زنگ چیست؟

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوکلینکدینتوییتراینستاگرامکانال تلگرام ثامن فرفورژه