کارتن پلاست و ورقه های آهنی | مقایسه کیفیت و قیمت | SamenFerforge

کارتن پلاست و ورقه‌های آهنی مواردی هستند که با توجه به کاربردهای اخیرشان باید به مقایسه آنها پرداخت و از ویژگی‌ها و مزایای استفاده از آن‌ها با خبر شد.

در مقاله امروز ثامن فرفورژه می‌خواهیم این دو محصول که به وفور جایگزین هم می‌شوند را مقایسه کنیم و از تفاوت‌های آن‌ها بگوییم و در نهایت نتیجه‌ای منطقی مبنی بر جایگزین کردن این موارد داشته باشیم.

در ابتدا اجازه دهید تا به تعریف این دو معقوله بپردازیم تا بتوانیم راحت تر تفاوت‌هایشان را مشخص کنیم.

کارتن پلاست و صفحه‌های آهنی

تفاوت‌های میان این دو محصول بسیار وسیع و گسترده است از جنس این محصولات گرفته تا مقاومتی که در رویارویی با عوامل مختلف از خود نشان می‌دهند. با این حال موارد استفاده این دو محصول از آن چه که فکر می‌کنید از شباهت بسیار زیادی برخوردار است.

در تولید درب‌های ثامن از ورقه‌های آهنی استفاده می‌شود که استحکام و زیبایی خاصی به نتیجه نهایی محصول می‌بخشند اما با بحث پیشرفت محصولات پلاستیک، بازیافت و حفظ محیط زیست مسئله جدیدی مطرح شده است. با این حال چه چیزی باعث می‌شود تا به تولید درب‌هایی با کاور آهنی ادامه دهیم؟

کارتن پلاست چیست؟

کارتن پلاست چیست؟

این دسته از ورق‌ها به طور کلی از سه لایه تشکیل شده‌اند. در ساختار کارتن پلاست از دو لایه استفاده شده است که توسط یک لایه سوم به هم متصل می‌شوند. لایه سوم دندانه دار است و دو لایه دیگر را به خوبی بر روی هم قرار می‌دهد.

موادی که در ساخت این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث شده است تا سطح آن در مقابل عوامل متنوعی از خود مقاومت نشان بدهد.

کارتن پلاست نیز درست مثل آهن با توجه به نوع عناصری که در آن به کار رفته است می‌تواند قابلیت‌های متنوعی را از خود نشان بدهد.

با توجه به مقاومت قابل تحسین و ویژگی ضد آب بودن، موارد استفاده از این صفحه‌ها روز به روز افزایش یافته است اما می‌توان عمده‌ترین مصارف آن را در بسته‌بندی دانست که جایگزین برتری نسبت به کارتن‌های قدیمی است.

می توانید اطلاعات کامل تری از کارتن پلاست را در این مقاله بیابید:

کارتن پلاست چیست؟

ورقه آهنی چیست؟

ورقه‌های آهنی محصولاتی هستند که طی فرایند‌های نورد گرم و سرد به وجود آمده‌اند. صنایع مدتنوعی به صورت عمده از این موارد استفاده می‌کنند. استفاده‌های صورت گرفته از این موارد در نهایت به نوع اندازه و قطر ورقه‌ها بستگی دارد. می‌توان کوچک‌ترین نوع این ورقه‌ها را صفحات فویل دانست و اگر این قطر از 6 میلی‌متر بگذرد ورقه‌های آهنی نامیده می‌شود که برای پوشش دادن سقف خانه‌ها از آن استفاده می‌شود.

ورقه‌ها میتوانند از فلزات مختلفی ساخته بشوند. ولی در این مقاله ورقه‌های آهنی که ما در نظر داریم از جنس فولاد هستند.

ورقه آهنی چیست؟

ورقه آهنی چیست؟

تفاوت کارتن پلاست و ورقه‌های آهنی

وجود برخی شباهت‌ها از جمله ضد آب بودن و مقاومت کافی در مقابل عواملی چون باد و تابش خورشید باعث شده که گاهی شاهد جایگزینی این موارد با یکدیگر باشیم. اما این جایگزینی همیشه هم نتیجه خوبی نخواهد داشت.

برای این که مرتکب اشتباه نشویم باید به خوبی از تفاوت‌هایی که میان این دو محصول وجود دارد آگاه باشیم. اجازه دهید تا در این بخش با یکدیگر به بررسی کارتن پلاست و ورقه‌های آهنی بپردازیم.

  • جنس

همانطور که کاملا واضح است یک مورد از بارزترین تفاوت‌های این دو محصول جنسی است که این دو صفحه دارند. هر چقدر هم که کارتن پلاست توانسته باشد از خود مقاومت خوبی را نشان دهد با این حال نمیتواند به اندازه آهن مقاوم باشد و همین مسئله استفاده آن را محدود خواهد کرد.

  • دوام

کارتن پلاست در مقابل گرما مقاوم است و دوام خوبی دارد. مقاومت این محصول با توجه به موارد کاربردی در آن‌ها متفاوت خواهد بود، با این حال نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که بتوانند جایگزین خوبی برای آهن باشند. آهن نیز به مرور زمان زنگ خواهد زد و از بین می‌رود اما با این حال از صفحه‌های پلاستیکی عمر بهتری خواهد داشت.

در مورد فولاد‌های ضد زنگ چقدر می دانید؟

فولادهای نسوز و ضد زنگ

  • رنگ

ورقه‌های پلاستیکی در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و مثل آهن زنگ نخواهند زد. از آن جایی که رنگ این محصول از دوام خوبی برخوردار است می‌تواند تاثیر چشم گیری در کاهش هزینه‌های آتی داشته باشد.

  • تولید صدا

یکی از کاربرد‌های کارتن پلاست و صفحه‌های آهنی در ساخت سقف‌ها است. یکی از نکات مهم در این بحث میزان صدایی است که در هنگام بارش باران تولید می‌شود. این صدا در سقف‌هایی که از ورقه‌های فلزی استفاده می‌کنند بیشتر است تا مواردی ک از لایه های پلاستیکی استفاده می‌کنند.

  • هزینه

ورقه‌های پلاستیکی از آن چه که فکر می‌کنید هزینه کمتری خواهند داشت اما با وجود عمر کوتاهشان نیاز به تعویض دارند و در دراز مدت هزینه‌ای که بابت آنها می‌پردازید از صفحه‌های آهنی بیشتر خواهد بود.

نتیجه

شاید به طور قطعی نتوان گفت که کدام مورد بهتر باشد اما باید توجه کرد که انتخاب هر کدام از این موارد تنها و تنها به شما و پروژه‌ای دارد که قصد انجام آن را دارید.

در شرکت هشتمین نور (ثامن فرفورژه) در ساخت برخی از درب‌های فرفورژه از صفحه‌های آهنی به عنوان کاور استفاده می‌شود. هر چند به خواست برخی مشتریان کارتن پلاست نیز به این منظور استفاده می‌شود اما این کار را توصیه نمی‌کنیم.