کارتن پلاست، به صرفه و ارزان قیمت

کارتن پلاست چیست

کارتن پلاست صفحات پلاستیکی و مقاومی هستند که می‌توانند جایگزین خوبی در برخی موارد از صنعت باشند.

در مقاله امروز ثامن فرفورژه قصد داریم تا با این صفحات خوش رنگ بیشتر آشنا شویم و بیشتر از آن بدانیم. در نهایت مقایسه‌ای خواهیم داشت بین ورق‌های پلاستیکی و ورق‌های فلزی.

صفحه‌های پلاستیکی

ساختار کلی کارتن پلاست‌ها از دو لایه فشرده پلاستیک تشکیل شده است که توسط یک لایه دندانه دار محکم به هم فشرده شده‌اند.

عمده موادی که در ساخت کارتن پلاست به کار می‌رود از پلی پروفیلین و پلی تلین هستند.

کاربرد پروفیلین این قابلیت را به صفحات می‌دهد تا بتوانند در مقابل بسیاری از عناصر از خود مقاومت نشان بدهند. برای مثال ضد آب هستند.

از طرف دیگر استفاده از پلی تلین نه تنها مقاومت صفحات را فراهم می‌کند بلکه ویژگی ترد‌بودن و شکنندگی را نیز به محصول می‌بخشد.

استفاده از سایر عناصر در ساختار کلی باعث می‌شود تا مقاومت و درجه مقاومت محصول نسبت به عوامل مختلف متفاوت باشد.

از PVC و PET نیز در ساخت این ورق‌ها به کار می‌رود.

کارتن پلاست را با شات بلاست اشتباه نگیرید!

شات بلاست چیست؟

مزایای کارتن پلاست

 1. مقاومت بالا

شاید در ساخت این محصول از پلاستیک‌های فشرده استفاده شده باشد اما با این حال این محصول می‌تواند مقاومت خوبی از خود در مقابل باد، آب و فشار نشان بدهد.

 1. تحمل دمای متناسب

مقاومت قابل توجه و رویارویی با گرما و دمای بالا باعث شده است تا این محصول در مکان‌هایی با دمای بالا نیز کارایی خوبی از خود نشان بدهد.

 1. سبک

سبک بودن یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی این نوع از کارتن‌ها به حساب می آید که کارگزاری آن را بسیار راحت‌تر می کند.

انعطاف پذیری کارتن پلاست

 1. انعطاف پذیری بالا

قابلیت انعطاف پذیری این محصول باعث شده تا در مصارف مختلفی کاربرد داشته باشد. برای مثال ساخت جعبه با کارتن پلاست یکی از موارد بسیار خوبی بود که کم‌کم استفاده از کارتن‌های مقوایی را کنار گذاشته است.

 1. قابل بازیافت

چه چیز بهتر از این که این محصول قابل بازیافت است و می‌توان دوباره آن را وارد چرخ تولید کرد بدون این که به محیط زیست آسیب بزنیم.

 1. به صرفه 

استفاده از پلاستیک و وزن کم همه از مواردی هستند که قیمت این محصول را بسیار ایده‌آل کرده است.

 1. ضد آب

به کارگیری پلاستیک در ساختار کارتن پلاست‌ها باعث شده است تا این محصول در برابر تماس آب از خود مقاومت نشان دهد و در صورت شسته شدن از خود آب را رد ندهد.

معایب کارتن پلاست

 1. مقاومت کم
 2. سوراخ می شود و می شکند
 3. ساییده شده و از بین می‌رود
 4. خورشید در طولانی مدت بر روی آن تاثیر می‌گذارد
 5. نور از آن رد می‌شود

کاربرد های کارتن پلاست

کاربرد‌های کارتن پلاست

 • سرپناه‌های موقتی

هر چقدر هم که برای مقابله با بلایای طبیعی اقداماتی در نظر گرفته شده باشد با این وجود باز پیش‌بینی دقیق وقوع آن‌ها برای انسان تا به امروز ممکن نشده است و در نتیجه نمی توان همیشه آماده به زنگ بود. این خود خسارات جانی و مالی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از کارتن پلاست‌ها با توجه به مقاومت مناسبشان در برابر فشار و گرما و همینطور ضد آب بودن می‌تواند آن‌ها را تبدیل به گزینه مناسبی برای ایجاد سر پناه‌های موقتی کند.

مقاله دیگر ما در رابطه با ورق‌های آلومینیومی را از دست ندهید:

ورق آلومینیومی >

 • بسته‌بندی

همانطور که اشاره کردیم کارتن پلاست‌ها می توانند با توجه به مقاومت بالاتر و انعطاف پذیری خوبشان در امر بسته‌بندی جایگزین بهتری نسبت به کارتن‌های مقوایی باشند.

از دیگر کاربرد‌های این محصول می‌توان به قابلیت بالای آن در امر آتل‌بندی در موارد پزشکی اشاره کرد و همینطور قابلیت ساخت گل خانه‌ها که با توانایی عبور نور از خود می‌توانند که گزینه مناسبی برای دیواره‌های گل خانه به حساب بیایند.

می توان از این صفحات برای ساخت محیطی برای نگه داری حیوانات نیز استفاده کرد.

نتیجه گیری

باید گفت که استفاده از کارتن پلاست در خیلی از موارد می تواند هزینه تمام شده پروژه را پایین بیاورد و نتیجه مطلوبی را به جای بگذارد، اما با توجه به ساختار این محصول نمی‌توان از آن نتیجه قابل توجهی در طولانی مدت داشت مگر اینکه هر چند وقت یکبار اقدام به تعویض آن بکنید.

ما در شرکت ثامن استفاده از کارتن پلاست را توصیه نمی‌کنیم چرا که استفاده از آن‌ها در محصولات کیفیت نهایی را پایین خواهد آورد.

در تولید درب های ثامن فرفورژه از ورق‌های استیل استفاده می‌شود که مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی دارد و هزینه نسبتا کمی هم خواهد داشت.

مقالات پربازدید این هفته :

باید ها و نباید های خرید دستگاه برش لیزری

رنگ کوره ای

مقاومت فولاد

ثامن فرفورژه در شبکات اجتماعی :

فیسبوک – لینکدین – توییتر – اینستاگرام – کانال تلگرام ثامن فرفورژه